Hiszpańskie przystawki




Pozostając w klimatach śródziemnomorskich wracam znowu do Hiszpanii. Tym razem zapraszam na ucztę z hiszpańskich przystawek, ciągle odwlekaną przez brak czasu albo złą pogodę. Aż tu nadarzyła się okazja w poprzednią niedzielę. Pogoda i goście dopisali.

W menu znalazły się klasyczne przystawki takie jak tortilla czy chorizo z cukinią w białym winie, ale również tartaletki krabowe czy sałata z jajkiem, anchois i grzankami. Do tego białe wino polecane przez Marka Bieńczyka – Verdejo Tapas Wine Collection. Na deser świeży, zimny i lekki melon. 



Tortilla de patatas
(Przepis własny)

Potrzebne składniki:
700 g ziemniaków
6 jajek
1 cebula pokrojona w kostkę
1 ząbek czosnku, pokrojonego w plasterki
gałązka rozmarynku

Przygotowanie:
Ziemniaki obieram i kroję w talarki. Podsmażam na oliwie aż zmiękną, ale się nie przypalą. Solę i pieprzę. Cebulę czosnek i poszatkowane igiełki rozmarynu podsmażam na patelni. Niestety nie mam patelni, którą mogłabym wstawić do piekarnika, więc posiłkowałam się foremką żaroodporną. Na dnie układam ziemniaki, dodaję cebulę, czosnek i rozmaryn. Mieszam. W misce roztrzepuję jajka na gładką masę. Zalewam jajkami ziemniaki. Stawiam na ogniu i czekam aż jajka od spodu się zetną. Wstawiam do piekarnika pod grill, aż się jajka zetną na wierzchu. I gotowe.


Pinchitos moruňos, czyli małe i ostre szaszłyki
(Przepis oryginalny: Rick Stein "Spain")

Potrzebne składniki:
piersi kurczaka (może być również inne mięso)
2 łyżeczki utłuczonego kminu rzymskiego, nasion kolendry, nasion kopru włoskiego
2 łyżeczki pimentonu (słodkiej wędzonej papryki)
2 łyżeczki suszonego tymianku lub oregano
oliwa z oliwek
sól i pieprz

Przygotowanie:
Trochę zmodyfikowałam składniki marynaty – nie dodałam soku z cytryny, czosnku, i chleba. Przyprawy – kmin rzymski, kolendrę, koper włoski, pimneton i tymianek wsypuję do jednej miseczki. Zalewam oliwą, tyle żeby wystarczyło do wysmarowania mięsa. Kurczaka kroję na spore kawałki. Solę i pieprzę, dokładnie mieszam i zalewam marynatą. Odstawiam do lodówki na jakiś czas. (oczywiście nie jest to konieczne). Kawałki kurczaka nadziewam na metalowe szpikulce (albo drewniane, tylko w ich przypadku pamiętajcie, że trzeba je wcześniej namoczyć w wodzie). Przygotowane szaszłyki smażę na patelni grillowej. Podaje gorące.


Chorizo i cukinia z patelni
(Przepis własny)

Potrzebne składniki:
1 pętko wąskiej kiełbasy chorizo
1 cukinia
pół szklanki białego wina lub wytrawnego vermouthu
olej z pestek winogron

Przygotowanie:
Chorizo kroję w plasterki, a cukinię kroję na grubsze pasterki, a później ćwiartki. Na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucam pokrojone chorizo i cukinię. Dolewam wino. Smażę, aż cukinia zmięknie i chorizo się zarumieni. Podaję gorące.


Tartaletki krabowe z czosnkiem, pomidorami i estragonem
(Przepis oryginalny: Rick Stein "Spain")

Potrzebne składniki:

Ciasto kruche na tartaletki
50 g mąki
szczypta soli
30 g masła
trochę wody jeśli zajdzie potrzeba

Nadzienie
1 puszka byłego mięsa kraba (ok. 170 g)
4 ząbki czosnku – 2 zgniecione, 2 pokrojone w plasterki
1  puszka pomidorów pelati
30 ml wina białego lub wytrawnego vermouthu
30 ml brandy lub whiskey
2 liście laurowe
1 łyżeczka estragonu
50 g szalotek pokrojonych w kostkę
20 g marchewki pokrojonej w kostkę
kilka płatków suszonego chilli
bułka tarta do posypania na końcu

Przygotowanie:

Zaczynam od przygotowania ciasta kruchego. Do miski wsypuję składniki i mieszam przy pomocy robota aż zrobią się grudki. Odstawiam robota i wyrabiam ciasto ręką, aż będzie jednolite i sprężyste. Rozwałkowuję na grubość ok. pół centymetra. Układam ciasto w ceramicznych tartaletkach. Tartaletki z ciastem obciążam ryżem lub fasolą pod folią aluminiową. Piekę przez 10 minut w ok. 200 st. C. Wyjmuję na chwilę z piekarnika aby wyjąć folię z obciążeniem. Wstawiam z powrotem do piekarnika jeszcze na 6-7 minut. Jeśli nie macie wystarczającej liczby ceramicznych tartaletek możecie użyć ich kilkakrotnie.

Zabieram się za nadzienie. Na rozgrzaną patelnię z olejem wrzucam odsączone mięso kraba, 2 zgniecione ząbki czosnku. Podsmażam przez chwilę. Dodaję ok. pół puszki pomidorów, białe wino, brandy i przyprawy – estragon, liście laurowe. Zmniejszam ogień i duszę pod przykryciem kilkanaście minut. Na drugiej patelni podsmażam na oleju 2 ząbki czosnku pokrojonego w plasterki, szalotki, marchewkę, resztę pomidorów z puszki i chilli. Duszę aż marchewka zmięknie. Łączę obie mikstury razem. Do upieczonych tartaletek wkładam nadzienie. Na wierzchu posypuję bułką tartą. Wstawiam do pieca na ok. 10 minut w 200 st. C. Podaję gorące.


Pieczona papryka
(Przepis własny)

Potrzebne składniki:
czerwona papryka w liczbie ile potrzeba
oliwa z oliwek
szczypta soli

Przygotowanie:
Paprykę w całości wkładam do piekarnika na ok. pół godziny do 200 st. C. aż zacznie się lekko przypalać. Wyjmuję z piekarnika. Wkładam upieczoną paprykę do miski i zaklejam folią spożywczą. Zostawiam na minimum 40 minut. Zdejmuję skórkę, wykrajam gniazdka i w płatach układam na talerzu. Skrapiam oliwą i posypuję szczyptą soli. Podaję na zimno.


Sałata z jajkiem, anchois i grzankami
(Przepis oryginalny: Rick Stein "Spain")

Potrzebne składniki:
sałata (rzymska czy dębowa czy jeszcze inna, wedle uznania)
2 jajka ugotowane na twardo
1 puszka lub słoik anchois

Przygotowanie:
Sałatę myję i osuszam, rwę na mniejsze kawałki. Jajka kroję na ćwiartki. Anchois kroję na ukos w mniejsze kawałki. Zalewam sosem vinegrette z musztardą. I gotowe.



Instagram