Leśne grzyby pieczone w paczuszkach


grzyby, zioła, szynka dojrzewająca

To idealny sposób na fantastyczne i aromatyczne grzyby. Jeśli już raz spróbujecie, będziecie ciągle chcieli więcej. Robi się je bardzo szybko, a ziołowy aromat unoszący się z paczuszek tuż po otwarciu jest po prostu niezrównany.

Leśne grzyby pieczone w paczuszkach

(przepis oryginalny: Jamie Oliver, Jamie's Italian)

Potrzebne składniki:
(na 4 paczuszki)
400 g grzybów leśnych (kurki, borowiki, rydze, podgrzybki etc), obranych i oczyszczonych
kilka gałązek świeżego rozmarynu, szałwii, tymianku
4 liście laurowe
4 plastry szynki dojrzewającej 
sól i pieprz do smaku
1 chlust oliwy z oliwek na każdą paczuszkę
1 chlust białego wina na każdą paczuszkę

Przygotowanie:

Najpierw przygotowuje grzyby, takie jakie akurat uda mi się zebrać lub kupić. Mogą to być kurki, borowiki, rydze, podgrzybki. Każdy rodzaj osobno ale pomieszane. Obcinam końcówki ogonków, sprawdzam czy nie są robaczywe i myję je porządnie pod ciepłą wodą. Odstawiam na sitku do przeschnięcia.

W tym czasie przygotowuję zioła po dwie gałązki świeżego rozmarynu, szałwii, tymianku wiążę w małe pęczki używając sznurka spożywczego. Biorę dużą miskę, układam w niej arkusz pergaminu do pieczenia. Na dno wkładam plasterek szynki prosciutto albo serano, na to układam pęczek ziół, wsypuję porcję grzybów, tyle żeby udało się zawiązać pergamin. Wrzucam kilka suszonych liści laurowych. Jak uda wam się dostać świeże, to dołóżcie do pęczka.  Solę i pieprzę, dolewam oliwy i trochę białego wina. Tak przygotowaną paczuszkę zawiązuję szczelnie sznurkiem. Następnie wkładam do piekarnika w temp. ok. 200 stopni na jakieś pół godziny.

grzyby, zioła, szynka dojrzewająca

grzyby, zioła, szynka dojrzewająca

grzyby, pieczone grzyby, zioła, szynka dojrzewająca


Instagram