Pasztet z orzechami w cieście francuskim

pasztet, orzechy


Pasztet z pieczonego mięsa to już u mnie wieloletnia tradycja.  Po kilku latach eksperymentów z rodzajem dodawanych mięs doszłyśmy z mamą do wniosku, że najsmaczniejszy wychodzi tylko z karkówki i wątróbki. Po dodaniu orzechów i zapieczenia go w cieście nabiera bardziej świątecznego charakteru. Tym razem użyłam ciasta francuskiego. Równie dobrze można zrobić z ciastem kruchym.

Pasztet z orzechami w cieście francuskim
(przepis własny)

Potrzebne składniki:
(na 2 foremki/blaszki o rozmiarach ok. 27x18 cm)

1 kg karkówki
¼ kg wątróbki
4 duże cebule
garść orzechów włoskich
garść orzechów pistacjowych
2 jajka
sól (maksymalnie 3 łyżki)
pieprz zmielony
gałka muszkatołowa starta
majeranek suszony
ziele angielskie zmielone
1 płat ciasta francuskiego mrożonego

Przygotowanie:

1. Rozgrzewam piekarnik do ok. 200 stopni. Wstawiam karkówkę na ok. 40 minut. Dokładam cebule w całości, obrane tylko z zewnętrznej warstwy, na kolejne 40 minut. Po tym czasie wyjmuję karkówkę i wkładam wątróbkę na kolejne ok. 25 minut. Cebule zostają. 

2. Po upieczeniu wszystkie składniki odstawiam do przestygnięcia. Przekręcam przez maszynkę najpierw mięso potem cebule. Z cebul zdejmuję pierwsze, mocno przypieczone warstwy. 

3. Czas na przyprawy. Wbijam dwa jajka, solę najpierw dwie łyżeczki, dodaję sporo pieprzu, gałki, majeranku, ziela angielskiego. Ugniatam ręką. Próbuję. Na ogół dodaję jeszcze trochę soli, i kolejną rundę z pozostałymi przyprawami. Znowu próbuję. 

4. Jeśli już jest smaczny dodaję orzechy, obrane z łupinek. Większe orzechy włoskie łamię na mniejsze kawałki. W foremce/blaszce (moja ma wymiary 27x18 cm) układam ciasto francuskie, a do środka wkładam pasztet. Końce ciasta zawijam do środka. Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do ok. 200 stopni na 30 minut. 

5. Wyjmuję i odstawiam do przestygnięcia. Zamiast ciasta francuskiego można użyć ciasta kruchego. 


Instagram