Degustacja win z winnicy GarofoliW miniony poniedziałek na zaproszenie Winicjatywy miałam okazję uczestniczyć w wyjątkowej degustacji win z najstarszej winnicy w regionie Marche we Włoszech Garofoli. Region, leżący na wschód od Toskanii i Umbrii, słynie ze szczepów Montepulciano i Verdicchio. Gama win Garofoli jest szeroka – od prostych i świeżych na co dzień do bardziej złożonych i wielokrotnie nagradzanych na specjalne okazje. W winnicy produkuje się ponad 20 rodzajów wina a rocznie powstaje to półtora miliona butelek rocznie.

Degustacja odbyła się w sklepie Marka Kondrata na Wierzbowej w Warszawie. Spotkanie uświetnił swoją obecnością sam Gianluca Garofoli. Kilka słów wstępu zaprezentował Marek Kondrat. 


fot. Jan Czyż, Kondrat Wina Wybrane
Podczas degustacji spróbowaliśmy siedmiu win, białych i czerwonych.Serra del Conte Verdicchio dei Castelli do Jesi DOC Classico 2011, 35 zł
Białe wytrawne wino, zrobione w 100 procentach ze szczepu verdicchio. Barwa bardzo jasna, niemalże przezroczysta. Aromaty owoców, wyczuwalne dzika róża i migdały;  mineralne. Jak dla mnie idealne do lekkiej sałatki jedzonej na tarasie pod promieniami południowego słońca.


Marcina Verdicchio dei Castelli di Jesi DOC Classico Superiore 2011, 46 zł
Białe wytrawne wino, zrobione w 100 procentach ze szczepu verdicchio. Barwa ciemniejsza, ale nadal jasna, lekko wpadająca w delikatną zieleń. Aromaty dojrzałych owoców, wyczuwalne cytrusy, gruszka, jabłka. Zaryzykowałabym i podała do krewetek z patelni.Podium Verdicchio dei Castelii di Jesi DOC Classico Superiore 2010, 67 zł
Białe wytrawne wino, zrobione w 100 procentach ze szczepu verdicchio. Aromaty spalonych słońcem owoców, migdałów, miodu. W drugiej nucie lekko gorzkawe. Podałabym do ryby z patelni z delikatną sałatką.  Wino wielokrotnie nagradzane.


Farnio Rosso Piceno DOC 2011, 34 zł
Czerwone wytrawne wino, zrobione ze szczepów montepulciano (60 proc) i sangiovese (40 proc).  Wino w pierwszej chwili pachnie dymem. Po zamieszaniu się otwiera. Aromaty owocowe. Jak sam Gianluca powiedział - to wino do codziennego picia, do pizzy, salami czy prosciutto. Wino znam, i parę razy już piłam. Za każdym razem inaczej smakuje.


Guasco Rosso Conero DOC 2011, 44 zł
Czerwone wytrawne wino, zrobione w 100 proc. ze szczepu montepulciano. Aromaty jeżyn i wiśni. Delikatnie ściągające i miękkie. Takie smooth. Podałabym do delikatnego mięsa, na przykład pieczeni cielęcej.


Piancarda Rosso Conero DOC 2009, 56 zł
Czerwone wytrawne wino, zrobione w 100 proc. ze szczepu montepulciano. Aromaty żurawiny i wiśni. W tle wyczuwalne nuty skórzane i cygarowe. Beczka i ściąganie dość wyraźne, ale jednocześnie gładkie i zrównoważone. Pasowałby mi tu krwisty stek.


 Grosso Agontano Conero DOCG Riserva 2008, 99 zł
Czerwone wytrawne wino, zrobione w 100 proc. ze szczepu montepulciano. Barwa ciemnoczerwona niczym krew z tętnicy. Aromaty korzenne, dojrzałe wiśnie. Beczka mocno wyczuwalna. W tle lekkie nuty waniliowe. Wino mocno zbudowane, mięsiste, ściągające. Wino tak dobre, że nie psułabym go żadnym jedzeniem.

z Gianluca Garofoli; fot. Jan Czyż, Kondrat Wina Wybrane
z Sabiną i Piotrem Adamczykiem; fot. Jan Czyż, Kondrat Wina Wybrane
Więcej zdjęć ze spotkania znajdziecie na fanpage'u Noża i Widelca.

Instagram