Hiszpania od KondrataKolejna degustacja z cyklu 12/12 u Marka Kondrata za nami. Tym razem odwiedziliśmy Hiszpanię. O winach od trzech producentów: Sierra de Guara, Bodegas Recoletas i Carodorum opowiadał nam Jorge Herreras de la Lama ze zrzeszenia producentów hiszpańskich. Wina ciekawe z jednym małym nieporozumieniem. Przedostatnie przypadło mi szczególnie do gustu. Na specjalne okazje będzie jak znalazł.

Sierra de Guara Idrias Chardonnay Somontano DO 2012 (39 zł)

Region: Aragonia
Apelacja: DO Somontano
Szczepy: chardonnay
Rocznik: 2012
Zawartość alkoholu: 14,5 proc.

Białe wytrawne wino. Intensywna cytrynowo żółta barwa. Aromaty dojrzałych jabłek i tropikalnych owoców, a także masła i karmelu. W ustach dobrze zbalansowane, długi finisz. Podoba mi się, chętnie do niego wrócę. Będzie pasowało do drobiu i makaronów z białymi sosami.


Sierra Guara Abiego Idrias Somontano DO 2010 (39 zł)

Region: Aragonia
Apelacja: DO Somontano
Szczepy: merlot (7%), cabernet sauvignon (37%), tempranillo (56%)
Rocznik: 2011
Zawartość alkoholu: 14,5 proc.

Czerwone wino wytrawne. Starzone przez 8 miesięcy w węgierskich beczkach dębowych. Intensywna rubinowa barwa. Aromaty czerwonych owoców (czarna porzeczka, malina) i przypraw (pieprz, papryka). Nieźle zbalansowane, ale sporo tanin. Mocne. Powinno postać otwarte minimum godzinę przed podaniem.


Carodorum Roble Toro DO 2012 (35 zł)

Region: Kastylia i Leon
Apelacja: DO Toro
Szczepy: tinta de toro (tempranillo)
Rocznik: 2012


Czerwone wino wytrawne. Starzone przez 4 miesiące we francuskich dębowych beczkach. Intensywna barwa i konsystencja przywodząca na myśl kwas buraczany (niestety). Aromaty czarnych owoców, czekolady. Zbyt młode i przez to za ostre. Mało zbilansowane. Jak dla mnie nawet nie jest interesujące.


Carodorum Carodorum Toro DO 2010 (70 zł)

Region: Kastylia i Leon
Apelacja: DO Toro
Szczepy: tinta de toro (tempranillo)
Rocznik: 2010
Zawartość alkoholu: 15 proc.

Czerwone wino wytrawne. Starzone przez 10 miesięcy we francuskich dębowych beczkach. Intensywna rubinowa barwa. Aromaty jagód i wanilii. W ustach mocno owocowe, zdecydowanie lepiej zbalansowane. Trochę za mocne.Recoletas Valdecampana Crianza Ribera del Duero DO (53 zł)

Region: Kastylia i Leon
Apelacja: DO Ribera del Duero
Szczepy: tempranillo
Rocznik: 2006


Czerwone wino wytrawne. Starzone przez 12 miesięcy w amerykańskich dębowych beczkach. Intensywna barwa suszonych śliwek. Aromaty wiśni i czarnych porzeczek. W ustach dobrze zbalansowane, ładny i długi finisz, smak ciemnych owoców i wanilii. Smakowało mi, wróciłabym do niego.


Recoletas Vendimia Seleccionada Ribera del Duero DO 2009 (91 zł)

Region: Kastylia i Leon
Apelacja: DO Ribera del Duero
Szczepy: tempranillo
Rocznik: 2009
Zawartość alkoholu: 15 proc.

Czerwone wino wytrawne. Starzone przez 14 miesięcy we francuskich dębowych beczkach. Intensywna barwa suszonych śliwek. Aromaty ciemnych owoców i kwiatów. W ustach bardzo dobrze zbalansowane, gładkie. Eleganckie. Smakowało mi, chętnie wróciłabym do niego.


Do wina tradycyjnie podano małe przekąski – sery, kiełbasę, szynkę długo dojrzewającą, oliwki, grissini, bagietkę.


Degustowałam na zaproszenie importera.

Instagram