Dżem. Gorzkie pomarańcze i cukier

dżem, konfitura, pomarańcze

Do trzech razy sztuka. To znane przysłowie. I tak właśnie było w tym przypadku. Za pierwszym razem zrobiłam z czerwonych pomarańczy moro. Za drugim już z gorzkich, ale po drodze coś nie wyszło. Za dużo dolałam wody. W tym roku po trzech latach prób i błędów nareszcie udało się opracować idealny przepis. Wszędzie jak okiem sięgnąć znaleźć można receptury tylko na małe porcje, ale co tu zrobić jak z InCampagna zamówiliśmy całe 10 kg i nie wiemy w jakich proporcjach je przetworzyć? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Oczywiście wszystkiego naraz nie da się zrobić w domowych warunkach. Podzieliłam całe cubotto na trzy mniej więcej równe części. Wyjdzie z tego ok. 24-26 pomarańczy na porcję. Niektóre bywają małe, jak mandarynki, wtedy można policzyć dwie jako jedną.


Dżem z gorzkich sycylijskich pomarańczy

(Przepis własny)

Potrzebne składniki:
(proporcje na ok. 4-5 litrów dżemu)
24-26 gorzkich sycylijskich pomarańczy
3 kg cukru
4 szklanki wody (po 250 ml każda)

Potrzebne narzędzia: 
kilku litrowy garnek
woreczek do przygotowywania pektyn (najlepiej zdaje egzamin taki do prania staników w pralce – do kupienia w sklepach z bielizną; można też uszyć z pieluchy tetrowej) 
wyciskarka do soku z cytrusów
metalowe szczypce
malakser z nożem do siekania
sitko (najlepiej metalowe)
tłuczek od moździerza
wyparzone słoiki i pokrywki 
dwie duże miski

Przygotowanie:

  1. Pomarańcze umyj. Wyciśnij sok, połówki odkładaj do miski, sok do garnka, w którym będziesz gotować, pestki i miąższ do woreczka, który leży w drugiej misce.
  2. Przy pomocy metalowych szczypiec wyciągnij błony w połówek pomarańczy. Skórki zmiksuj partiami w malakserze używając ostrza do siekania. Wkładaj maksymalnie pięć połówek, inaczej maszyna może się zaciąć. Zmiksowaną skórkę wrzucaj do garnka z sokiem.
  3. Do mieszanki owocowej dolej wodę i włóż zawiązany woreczek z błonami i pestkami. Postaw na ogień, doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu ok. 30 minut, co jakiś czas sprawdzaj czy się nie przypala.
  4. Wyjmij woreczek, włóż do miski i odstaw na 5-10 minut do lekkiego przestygnięcia. Pektyny już powinny zacząć się uwalniać z woreczka.  Aby było łatwiej wyjmuj partiami i przy użyciu tłuczka do moździerza i sitka utrzyj pektyny. Dodaj do mieszanki owocowej.
  5. Garnek postaw na ogniu, dodaj cukier. Wymieszaj. Doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu ok. 2 godzin. Zanim przelejesz dżem do słoików, sprawdź na talerzyku lub w szklance czy tężeje.
  6. Gotowy dżem przelej do słoików, zamknij i odwróć do góry nogami. Odstaw do pełnego przestygnięcia.

Rada: Jeśli dodałaś/łeś więcej wody niż podałam, bo np. mieszanka była zbyt gęsta - do każdej dodanej szklanki dodaj ok. 15 minut gotowania.

dżem, konfitura, pomarańcze

dżem, konfitura, pomarańczeInstagram