Pieczone nowalijki. Marchewka, buraki i dymka. Z dukkah.

marchewka, buraki, dymka, dukkah

Marchewki Eweliny z drugiego numeru Magazynu Gryz chodził za mną od dawna. Zwłaszcza że słoiczek z przyprawą dukkah czekał na rozpieczętowanie w szafce. Kupiony w Londynie w delikatesach Yotama Ottoleghiego. Do marchewek dodałam jeszcze młode buraczki (łodygi i liście poszły na zupę przepis wkrótce) i dymkę. Wyszedł pyszny dodatek do befsztyków. A jako redakcja pracujemy nad kolejnym numerem.


Pieczone nowalijki. Marchewka, buraki i dymka

(oryginalny przepis Ewelina Wojtasik, Magazyn Gryz nr. 2)

Potrzebne składniki:
(na 3 osoby)
2 pęczki młodej marchewki
1 pęczek młodych buraków
1 pęczek młodej dymki
½ łyżeczki utłuczonej kolendry
½ łyżeczki utłuczonego kminu rzymskiego
sól do smaku
oliwa z oliwek
1 łyżeczka mieszanki przypraw dukkah*

Przygotowanie:

1. Z marchewek obetnij nać, pozostawiając nieco zielonego na końcach. Wyszoruj je porządnie, najlepiej przy pomocy szczotki do warzyw. Jeśli są nierówne, te większe przetnij wzdłuż na pół. Z burakami zrób to samo. Z łodyg i liści możesz zrobić zupę. Z młodej dymki odetnij najciemniejszy szczypior. Umyj. Warzywa osusz np. ręcznikiem papierowym.

2. Ułóż warzywa na blaszce do pieczenia i wymieszaj dokładnie z oliwą, kolendrą i kminem rzymskim. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C na ok. 20-30 minut.

3. Po wyjęciu posyp mieszanką przypraw dukkah. Podawaj na ciepło.

*Dukkah to arabska mieszanka przypraw. Nie wykluczone, że można kupić ją w sklepach z orientalną żywnością. Można zrobić ją samemu w domu. Przepis znajdziecie w drugim numerze Magazynu Gryz.

marchewka, buraki, dymka, dukkah

marchewka, buraki, dymka, dukkah

marchewka, buraki, dymka, dukkah


Instagram