Czerwone pomarańcze. Burbon i lawenda. Konfitury

przepis na konfiturę z pomarańczy

To był miły i ładny weekend. Zwłaszcza niedziela, gdy słońce grzało i dodawało energii. Z przyjaciółką wybrałyśmy się na zwiedzanie domu na wodzie w porcie czerniakowskim. Miłe i niespodziewane spotkanie starej znajomej ze studiów. Później lunch w Aioli, choć z trudem udało nam się znaleźć wolny stolik. Miejsce oblegane i jednak dla nas za głośne. Na deser kawa i ciastko w Batidzie oraz długi spacer Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Idealna niedziela.
Tymczasem nie podzieliłam się z Wami przepisem na konfiturę z czerwonych pomarańczy. W tym roku miałam więcej czasu na eksperymenty. Efekt? Kilka słoików bardzo aromatycznych i słodkich przetworów. Proces przygotowania jest podobny jak przy dżemie z gorzkich pomarańczy. Jest ciut mniej pracy, gdyż skórka jest delikatniejsza i łatwiej ją drobno posiekać w malakserze.


Konfitura z czerwonych pomarańczy z Burbonem lub lawendą

(przepis własny)

Potrzebne składniki:

12-13 czerwonych pomarańczy (odmiany moro lub sanguinello)
1 kg cukru
1 szklanka burbonu lub 5 łyżek suszonej lawendy
6 listków żelatyny

Przygotowanie:

1. Postępuj zgodnie z instrukcjami jak przy przygotowywaniu dżemu z gorzkiej pomarańczy - punkty 1-4.
2. Dodaj cukier i burbon lub lawendę. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu ok. 2 godzin. Na ściankach płynna masa powinna lekko zastygać.
3. W przypadku czerwonych pomarańczy odmiany moro, które mają niewiele pestek i błonek w porównaniu z gorzkimi, niestety trzeba użyć żelatyny. Przygotuj listki zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Aby lepiej się rozprowadziła, odlej trochę konfitury do kubeczka lub miseczki i najpierw tu wymieszaj. Potem dodaj do reszty.
4. Gotowy dżem przelej do słoików, zamknij i odwróć do góry nogami. Odstaw do pełnego przestygnięcia.

Uwaga: Burbon czy lawendę możecie dodać również do przetworów z innych odmian pomarańczy.

przepis na konfiturę pomarańczową z lawendą

przepis na konfiturę z burbonem

Instagram