Cukinia + bób + kurki


Duszona cukinia z bobem i kurkami


Czerwiec i lipiec przeleciał przez palce. Zamknięta w czterech ścianach na home ofisie straciłam wenę i apetyt na gotowanie. A tu tyle dobra dookoła. W niedzielę miałam gości i odwieczny dylemat – co podać? Z pomocą przyszło zdjęcie Małgosi Minty na jej Instagramie, które stało się inspiracją do tego dania. Zamiast ziemniaków – dałam cukinię. Duszona cukinia, kurki na maśle i pyszny, zielony bób. Dużo koperku. Nic nie zostało na później.

 (Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Duszona cukinia z bobem i kurkami


Potrzebne składniki:
500 g bobu
6 większych mini cukinii
200 g kurek 
1 średnia dymka
garść posiekanego koperku 
sól i pieprz
solidny chlust oliwy 
trochę masła

Przygotowanie:

  1. Wstawiamy wodę w garnku, solimy dwie łyżeczki. Jak zacznie się gotować wsypujemy umyty wcześniej bób. Czekamy aż ponownie zacznie wrzeć i gotujemy przez 3-5 minut. Sprawdzamy, czy jest ok. Jeśli tak odcedzamy na sicie i przelewamy zimna wodą, aby przestał się już gotować. Po przestygnięciu obieramy ze skórki. 
  2. Kurki czyścimy i podsmażamy na maśle. Pod koniec dodajemy soli (2 średnie szczypty).
  3. Cukinię kroimy w plasterki, a cebulę w kostkę.
  4. Najpierw podsmażamy cebulę, aż się zeszkli następnie dodajemy cukinię. Przyprawiamy solą (1 szczypta) i pieprzem. Dusimy na małym ogniu pod przykryciem aż zmięknie. Po jakiś 10 minutach zdejmujemy pokrywkę i odparowujemy nadmiar wody. Niech się nieco zarumieni.
  5. Dodajemy kurki i obrany bób. Dobrze mieszamy. Chwilę podgrzewamy.
  6. Podajemy obficie posypanym posiekanym koperkiem.


Instagram