Pan con tomate w wersji premium

Pan con tomate z pieczoną rybą


To jedno z bardziej znanych przekąsek w Hiszpanii. Chleb z pomidorami. Jakże różni się od włoskiej bruschetty. Sposobów na jego przygotowanie jest bez liku. Jaki rodzaj chleba. Jaka odmiana pomidorów. Pomidory surowe czy po obróbce termicznej. Wybór jest większy niż się nam wydaje. Oczywiście każdy miejscowy uważa, że jego wersja jest jedyna słuszna.

(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Inspirację znalazłam tam, gdzie najmniej można byłoby się spodziewać. W pociągu relacji Girona – Barcelona. Gdzieś pomiędzy Malgrat de Mar, a Santa Susanną. Kiedy to kilka młodych, obładowanych plecakami, dziewczyn wsiadło do pociągu. Rozsiadły się, porzucając tobołki między siedzeniami, przekrzykując się niezwykle donośnie. Jedna wyciągnęła bagietki. Przekroiwszy na połówki rozdawała po kolei swoim towarzyszkom.  W ślad za bułką szły połówki pomidorów, które były pieczołowicie tarte o miękisz bułki. Na koniec, z dużego metalowego garnka (tak garnka w pociągu), jedna nich zaczęła wyjmować białą rybę (domyślam się, że pieczoną). I taką pyszną kanapką raczyły się na lunch w pociągu.

Moją wersję zrobiłam z podpieczonymi małymi pomidorkami, rozgniecionymi po wyjęciu z piekarnika, a na wierzchu ułożyłam kawałki pieczonej ryby, która pozostała mi z obiadu poprzedniego dnia. Możecie też spróbować z wędzonym pstrągiem. To danie to idealny sposób, aby wykorzystać wcześniej upieczoną rybę. Na przykład pieczonego labraksa. 

Pan con tomate z pieczoną lub wędzoną rybą 

Potrzebne składniki:
(na 1 kromkę)
3-4 pomidorki cherry
1 kromka wiejskiego chleba, podpieczona w tosterze
kilka kawałków pieczonej lub wędzonej ryby
sól do smaku
oliwa

Przygotowanie:
  1. Pomidorki w całości skrapiamy oliwą i wsadzamy do piekarnika na 10-15 minut (200°C, górna i dolna grzałka). Po wyjęciu rozgniatamy widelcem i odstawiamy, aby nieco przestygły.
  2. Na chlebie układamy rozgniecione pomidorki, przyprawiamy solą i układamy pieczoną lub wędzoną rybę. Możemy jeszcze skropić delikatnie oliwą.

Instagram