Tydzień kuchni polskiej

Restauracja Stół Polski


Kuchnia polska? Pierwsze co na myśl przychodzi to pierogi, kiełbasa, schabowy, bigos i kiszonki. Pewnie dlatego, że są to potrawy i produkty, które najczęściej znajdziemy w kartach restauracji. Ale to jest tylko zaledwie urywek tego co nasza rodzima kuchnia może zaoferować. Niezmiernie mnie cieszy, że coraz więcej szefów kuchni sięga po starsze przepisy i nie boi się eksperymentować, aby połączyć stare z nowym.

(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Ten rok był niezwykle trudny dla gastronomii, zwłaszcza tej polskiej i regionalnej. To kuchnia, którą jadamy najczęściej w domu, u babci czy mamy na niedzielnym obiedzie.  Na komuniach, weselach, stypach czy innych zjazdach rodzinnych. W drodze - w przydrożnym zajeździe. Szczególnie w większym mieście – restauracja z kuchnią polską jest na szarym końcu listy, gdy pomyślimy, aby coś zamówić do domu. O wiele bardziej emocjonująca jest pizza czy ramen.

Polskie Skarby Kulinarne to program, który od kilku lat próbuje odczarować kuchnię polską i pokazać, ile ma od siebie do zaoferowania. Nie tylko szefom kuchni, ale również konsumentom. W jego ramach po raz trzeci organizowany jest „Tydzień kuchni polskiej”, który w tym roku, z uwagi na ciężką sytuację, przybrał formę przede wszystkim wspierającą restauracje znajdujące się na polskim szlaku kulinarnym. Na stronie polskieskarby.pl znajdziecie listę restauracji w całej Polsce, z których zamówicie pyszne, polskie jedzenie idealne na świętowanie rocznicy niepodległości.

Ja wybrałam restaurację Stół Polski, która znajduje się na warszawskim starym Wilanowie. I to był dobry wybór. I choć dania to była klasyka, którą możemy znaleźć wszędzie, to była to klasyka w bardzo dobrym wydaniu. Pyszny rosół z kołdunami, fajnie kwaśny żurek z jajkiem i kiełbasą i bardzo aromatyczny i gładki krem z borowików. Na drugie – świetnie przyrządzona, rozpływająca się w ustach kaczka z jabłkami, śląskimi kluseczkami i surówką z czerwonej kapusty, soczysty kotlet schabowy z ziemniakami i duszoną kiszoną kapustą i niezwykle smaczne żeberka z ziemniakiem z ogniska i miksem sałat. Na deser tradycyjna szarlotka taka jak być powinna – z kwaśnych jabłek z cynamonem z ciastem, które tylko akompaniuje a nie dominuje.

Restauracja Stół Polski


Restauracja Stół Polski

Po takim sutym obiedzie wręcz wskazany jest długi spacer na trawienie. A gdyby nie pandemia to w okolicy piękny park okalający Pałac w Wilanowie.

Tydzień Kuchni Polskiej rozpoczyna się dziś i potrwa do 15 listopada. W akcji uczestniczy ponad 100 restauracji w całej Polsce. Ich listę znajdziecie na stronie polskieskarby.pl. Restauracje polecają swoje popisowe dania kuchni polskiej, przygotowane specjalnie do programu Polskie Skarby Kulinarne, które będą dostępne w menu na wynos lub z dostawą. Razem świętujmy Dzień Niepodległości. 

#razemdlapolskiejgastronomii #wspieramygastronomie #bezpiecznarestauracja #zamownawynos

Wpis powstał we współpracy z firmą Makro Cash & Carry, mecenasem programu Polskie Skarby Kulinarne i akcji „Tydzień Polskiej Kuchni”

Instagram