Helbeh. Arabskie ciasto z kozieradką.


Ciasto z kozieradką. Tak, tak nie przewidziało się Ci, to jeden z głównych składników curry. Ale w słodkim cieście? Czemu nie. Lubię niecodzienne połączenia smakowe. Przepis znalazłam w książce Yotama Ottolenghi i Sami’ego Tamimi „Jerusalem”. Mocny smak kozieradki połączony ze słodyczą z nutą pomarańczową i różaną. Smak jakże inny od wszystkiego co próbowałaś/łeś kiedykolwiek. Smak, który na długo pozostaje w pamięci. Budzi niedosyt. Już od jakiegoś czasu przymierzałam się do jego zrobienia. A to nie było czasu, a to jak już przygotowałam sobie wszystkie składniki okazało się jednak nie mam kozieradki. Ale w końcu przedwczoraj się udało.

Helbeh. Arabskie ciasto z kozieradką.

(Przepis oryginalny: Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi z książki "Jerusalem")

Potrzebne składniki:

ciasto
500 g semoliny
75 g białej mąki
70 g orzeszków pinii
80 ml oliwy
80 ml oleju słonecznikowego
40 g roztopionego masła, plus kawałek do posmarowania blaszki
1 ½ łyżeczki nasion kozieradki
600 ml wody
1 ½ łyżeczki suszonych drożdży
½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki soli
25 g całych migdałów, obranych ze skórki

syrop
300 g drobnego cukru trzcinowego (caster sugar*)
100 ml wody
2 łyżki soku z cytryny
1 ½ łyżki wody pomarańczowej
1 ½ łyżki wody różanej

(*caster sugar to brytyjska nazwa bardzo drobnego cukru, pomiędzy granulowanym a cukrem pudrem, do kupienia m.in. w M&S)

Przygotowanie:

1. Do miski wsyp semolinę, białą mąkę, orzeszki pinii ( w oryginale były lekko zmiksowane, ja zostawiłam w całości). Wymieszaj. Odstaw na bok.

2. Do garnka wlej 600 ml wody i wrzuć nasiona kozieradki. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj przez 25 minut. Odcedź nasiona, nie wylewając wody z gotowania.

3. Nasiona wrzuć do miski z semoliną oraz wlej 180 ml gorącej wody kozieradkowej (jeśli trzeba dolej więcej). Dodaj suszone drożdże, proszek do pieczenia i sól. Mieszaj łyżką aż powstaną większe grudki. Zagnieć ciasto ręką aż powstanie kulka.

4. Blaszkę lub tortownicę wysmaruj masłem. Możesz wyłożyć też papierem do pieczenia (ja to pominęłam). Przełóż ciasto do blaszki lub tortownicy, uklepując aby wypełniło całe dno.

5. Za pomocą ostrego noża ponacinaj ciasto tworząc romby i trójkąty. Na każdym kawałku ułóż po jednym migdale. Odstaw ciasto na ok. 1 godzinę.

6. Nagrzej piekarnik do 200 st. Piecz 20 min. w tej temperaturze, potem na kolejne 20 min. zmniejsz do 180 st.

7. W trakcie pieczenia przygotuj syrop. Do garnka wsyp cukier i dodaj wodę. Gotuj mieszając co jakiś czas aż zacznie wrzeć. Dolej sok z cytryny. Gotuj jeszcze przez 4 minuty. Odstaw z ognia. Dodaj wodę pomarańczową i różaną. Zamieszaj.

8. Natychmiast po wyjęciu ciasta zalej je równomiernie syropem. Jeśli ciasto piekłaś/łeś w tortownicy to pamiętaj aby postawić ciasto na talerzu przed wlaniem syropu. Może przeciec. Wtedy po jakimś czasie przełóż na drugie, i wlej do ciasta to co przeciekło. Odstaw na kilkanaście godzin, zanim podasz.


Instagram