Katalonia od Kondrata


W miniony poniedziałek miałam okazję uczestniczyć w kolejnej degustacji Kondrat Wina Wybrane z cyklu 12/12. Tym razem prezentowane były wina z Katalonii ze spółdzielni Capcanes. O winach podczas degustacji w warszawskiej restauracji Oliva opowiadał jeden z winemakerów Jürgen Wagner.

Historia produkcji wina we wsi o tej samej nazwie sięga 1933 roku. Początkowo większość produkowanego wina sprzedawano luzem. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku zaczęto je tutaj butelkować. Obecnie spółdzielnia liczy 80 członków. Uprawa winorośli rozciąga się na 250 ha, z czego wychodzi 1,1 tys. ton winogron rocznie. Połowa upraw to garnacha, 20 proc. to carinena, pozostałe 20 proc. to tempranillo, merlot, cabernet sauvignon i syrah jeśli chodzi o czerwone odmiany, z białych macabeu i garnacha blanca.

15 proc. produkcji to wina koszerne. A cóż to znaczy, zapytacie. Wina koszerne to wina produkowane przez osoby przestrzegające zasad żydowskiej wiary. Cały proces winifikacji jest nadzorowany przez głównego rabina. Wszystkie produkty użyte podczas produkcji wina muszą posiadać certyfikat koszerności. W zasadzie winogrona powinny też być zbierane przez osoby ortodoksyjne, ale jest ich trochę za mało. Więc rabin dopuścił inne osoby do zbiorów (również kobiety), przecież w trakcie winifikacji pojawia się alkohol, a ma on moc oczyszczającą.

Tym razem wszystkie prezentowane wina były czerwone. Chyba już tradycyjnie na degustacjach to właśnie przedostatnie przypadło mi najbardziej do gustu.
Capcanes Mas Donis Negre DO Montsant 2012 (38 zł)

Region: Katalonia
Apelacja: DO Montsant
Szczepy: garnacha (80%), syrah (20%)
Rocznik: 2012
Zawartość alkoholu: 13,5 proc.

Czerwone wytrawne wino. Jasno czerwona barwa (tylko 4  dni kontaktu ze skórkami). Bardzo młode, lekkie i mocno owocowe wino. dla mnie ciut za kwaśnie. Jürgen poleca je jako aperitif i sugeruje aby je lekko schłodzić. Podałby je do owoców morza, sałatek czy chorizo.


Capcanes Mas Picosa Organic DO Montsant 2012 (43 zł)

 Region: Katalonia
Apelacja: DO Montsant
Szczepy: garnacha (80%), syrah (15%), merlot (5%)
Rocznik: 2012
Zawartość alkoholu: 14 proc.

Czerwone wino wytrawne. Barwa ciemniejsza niż Mas Donis Negre (8 dni kontaktu ze skórkami), mocniej zbudowane, bardziej soczyste. Aromaty ciemnych i czerwonych owoców. Winogrona pochodzą z uprawy ekologicznej. Jürgen poleca je do potraw kuchni azjatyckiej.Capcanes Peraj Petita Kosher DO Montsant 2010 (56 zł)

Region: Katalonia
Apelacja: DO Montsant
Szczepy: garnacha (50%), carinena (30%), tempranillo (20%)
Rocznik: 2012
Zawartość alkoholu: 14 proc.

Czerwone wino wytrawne, koszerne. Ciemna barwa, aromaty czerwonych owoców (czereśnie, wiśnie), wanilii i  korzenne. Sporo tanin. Dojrzewa w kadziach stalowych, 15 proc. w beczce przez niecały rok.

Capcanes Mas Donis Barrica DO Montsant 2010 (48 zł)

Region: Katalonia
Apelacja: DO Montsant
Szczepy: garnacha (85%), syrah (15%)
Rocznik: 2010
Zawartość alkoholu: 14 proc.

Czerwone wino wytrawne. Ciemna barwa. Aromaty malin, dzikiej róży, wanilii i czekolady. Wino gęste i mocno zbudowane, sporo tanin. Dojrzewało 8 miesięcy w beczkach dębowych (francuskich i amerykańskich).
Capcanes Costers del Gravet DO Montsant 2010 (74 zł)

Region: Katalonia
Apelacja: DO Montsant
Szczepy: cabernet sauvignon (50%), garnacha (30%), samso (20%)
Rocznik: 2010
Zawartość alkoholu: 14,5 proc.

Czerwone wino wytrawne. Ciemna, głęboka barwa. Aromaty owoców pestkowych, nuty balsamiczne, tostowe i korzenne (wanilia i gożdziki). Wino gęste i mocno zbudowane, sporo tanin. Dojrzewało przez rok w dębowych beczkach francuskich. Co ciekawe wino posiada 3 różne etykiety. Właściciele nie mogli się zdecydować, która będzie najlepsza. Jürgen poleca do steków z wołowiny, gulaszu, dziczyzny.Capcanes Flor de Primavera Kosher DO Montsant 2011 (139 zł)

Region: Katalonia
Apelacja: DO Montsant
Szczepy: cabernet sauvignon (35%), garnacha (35%), carinena (35%)
Rocznik: 2011
Zawartość alkoholu: 15 proc.

Czerwone wino wytrawne, koszerne. Ciemna, głęboka barwa. Bardzo wysoka zawartość alkoholu. Aromaty ciemnych owoców. Dojrzewało ponad rok w dwuletnich francuskich beczkach dębowych. Podobno zdaniem krytyków jedno ze 100 najlepszych win całej Hiszpanii. Cóż ja mam odmienne zdanie. Za tę cenę mogę kupić zdecydowanie ciekawsze wina.
Degustowałam na zaproszenie importera. 

Instagram