Sangria i szprycer. Letnie orzeźwienie.

sangria, letni drink

Powiało ciepłem z Afryki. Słońce praży chyba mocniej niż nad Morzem Śródziemnym. Co zrobić gdy jest już za gorąco na picie białego lub różowego wina, a tym bardziej czerwonego? Z pomocą przyjdą sangria i szprycer.


Sangria to tradycyjny napój alkoholowy rodem z Hiszpanii. To wino z dodatkiem owoców, soków owocowych, często wzmacniane mocniejszymi trunkami. Jego nazwa oznacza z hiszpańskiego krwawienie i została nadana z powodu jego głębokiego czerwonego koloru. Klasyczną sangrię robi się na bazie czerwonego wina, ale można użyć również białego wina czy szampana. Nie bez znaczenia są tu owoce – w napoju znaleźć się muszą przede wszystkim jabłko i pomarańcza – koniecznie ze skórką. Można również dodać śliwki, gruszki, truskawki czy winogrona.

Pierwszą sangrię wypiłam lata temu na Majorce w Magaluf w barze obok hotelu. Do tej pory wspominam jej smak. Składała się z kilkunastu składników, które wypisane były na tabliczce zawieszonej na drzewie. Czego tam nie było. Mam gdzieś jeszcze tą kartkę, na którą spisałam wszystkie ingrediencje. Dziś serwuję jednak jej prostszą i słabszą wersję.

 

Sangria

(Przepis własny)

Składniki:
(na dwa dzbanki)
750ml czerwonego wina
1l 7UP lub Sprite
½ szklanki likieru pomarańczowego
½ pomarańczy
2 śliwki
1 gruszka
1 jabłko

Przygotowanie:

1. Z owoców nie zdejmuj skórki. Śliwki, jabłko i gruszkę pokrój na mniejsze kawałki. Pomarańczę sparz i pokrój w plasterki, które następnie podziel na ćwiartki.

2. Podziel owoce na dwa dzbanki. Wlej po połowie do każdego z nich -  likier pomarańczowy, 7UP i wino.

3. Dodaj lodu i wstaw do lodówki na co najmniej dwie-trzy godziny, aby się „przegryzło”.

4. Serwuj schłodzone, jeśli trzeba z dodatkowymi kostkami lodu.

Szprycer to nie inaczej jak woda sodowa zmieszana z białym winem. Znany pod różnymi nazwami w zależności od kraju -  spritzer, gespritzter, schorle, , fröccs … Podobno tym orzeźwiającym napojem raczyli się już w starożytnej Grecji. Autorstwo temu drinkowi przypisuje sobie również pewien Węgier, który zmagając się z żołądkowymi dolegliwościami podczas jednej z biesiad, dolał do swojego kieliszka wodę sodową. Jest niezwykle popularny w Austrii i Niemczech.

Często spędzając urlop nad morzem, do lunchu piję właśnie szprycer. Zachowuje smak wina, ale jest dużo słabszy i orzeźwia w upalny dzień.

letni drink


Szprycer

(Przepis własny)

Składniki:
(na 1 szklankę)

1/3 szklanki białego wina
2/3 szklanki wody gazowanej
kilka kostek lodu
kilka listków mięty (opcjonalnie)
plasterek cytryny (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Do szklanki włóż kilka kostek lodu, wlej białe wino i dopełnij wodą gazowaną. Opcjonalnie dodaj miętę i plasterek cytryny.

Napoje zawierają alkohol. Pamiętaj, jeśli nie masz 18 lat, te przepisy nie są dla Ciebie. 


Instagram