Ciastka z dynią. Ciasto francuskie i cabello de angel

cabello de angel, ciastka z dynią


Cabello de Angel, czyli konfitura z dyni to majorkański przysmak. To nadzienie tradycyjnego ciasta zwanego Ensaimada, które przypomina połączenie drożdżowego z francuskim. Do dziś pamiętam te charakterystyczne ośmiokątne pudełka, które turyści wywożą w powiązanych sznurkiem piramidkach. Najlepszą ensaimadę jadłam w najstarzej cukierni w Palmie – Forn des Teatre.


Konfiturę robi się z określonego gatunku dyni – dyni figolistnej. W Polsce praktycznie nie do kupienia. (Mnie się nie udało).  Dynia makaronowa ma podobne właściwości, dlatego postanowiłam sprawdzić czy uda się z niej przyrządzić tą konfiturę. Wyszła całkiem smaczna, choć nieco inna w smaku. Nie miałam siły, aby robić tradycyjne ciasto. Skorzystałam z gotowego ciasta francuskiego i przygotowałam małe poduszeczki z nadzieniem. Zniknęły bardzo szybko.

dżem z dyni


Cabello de Angel

(Przepis własny)

Potrzebne składniki:
1 dynia makaronowa (ok. 2 kg)
1 laska cynamonu
Drobny cukier (caster sugar)
skórka z 1 cytryny

Przygotowanie:

1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Dynię przekrój wzdłuż na dwie połówki. Wstaw do pieca na ok. 45 minut. Wyjmij  i odstaw do wystygnięcia.

2. Przy pomocy łyżki wyjmij pestki, następnie widelcem wyjmij cały miąższ.

3. Zważ miąższ i odmierz tyle cukru ile waży. 

4. Włóż dynię do rondla, dodaj cukier, laskę cynamonu i skórkę z cytryny. Smaż ok 40 minut na małym ogniu. Mieszając co jakiś czas.

5. Przełóż do słoików i zapasteryzuj. (Ja zamykam gorące i odwracam do przestygnięcia)

cabello de angel


Poduszeczki z konfiturą z dyni


(przepis własny)

Potrzebne składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego (XXL)
ok. 300gr konfitury z dyni (cabello de angel)
cukier puder

Przygotowanie:

1. Rozłóż ciasto francuskie na blacie i podziel na prostokąty. Na każdy prostokąt nałóż po hojnej łyżeczce konfitury. Zamknij ciastem tworząc kwadrat. Każdy z nich natnij w paski w trzech miejscach.
 
2. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na ok. 20 minut.

3. Wyjmij, ostudź i posyp cukrem pudrem.

dżem z dyni
Instagram