Pasta z bobu. Koperek + dukkah

pasta, bób, dukkah

Tuż przed dziewiątą wpadłam na środowy targ w Fortecy Kręglickich. Byłam nieco wcześniej przed oficjalnym otwarciem, aby zdążyć przed pracą. Zdziwiło mnie ile ludzi już o tej porze przychodzi zrobić zakupy. Cel miałam jeden – kupić chleb od Moniki Waleckiej (Cała w mące).


 Stolik niemalże uginał się od wspaniałych bochenków i ciast. Musicie wiedzieć (jeśli jeszcze tego nie wiecie), że Monika to prawdziwa chlebowa królowa. Skończyła kilka profesjonalnych kursów dla piekarzy, miała też okazję zdobyć umiejętności podczas staży w najlepszych piekarniach w San Francisco. Niedawno wróciła nad Wisłę, aby podzielić się dobrocią z nami. Co tydzień przygotowuje kilkanaście różnych rodzajów chleba, z różnymi dodatkami np. z ziemniakami i cebulą, z prażonym sezamem, suszonymi pomidorami, szałwią i pieczonym czosnkiem. Kupiłam trzy różne – wszystkie pyszne. Nie pytajcie jakie, bo w ferworze emocji szybko zapomniałam, który jest który. Następnym razem przyjdę z długopisem, aby podpisać papierowe torebki.

Do chleba idealnie pasować będzie pasta, np. z młodego bobu. Nie miałam świeżej kolendry, wykorzystałam więc koperek. Dodałam też trochę arabskich przypraw. Zaniosłam do pracy na drugie śniadanie. Podzieliłam się. Szybko zniknęła.(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)


Pasta z młodego bobu z koperkiem i dukkah

Potrzebne składniki:
500 g młodego bobu
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
½ pęczka koperku (może być też pietruszka lub kolendra)
1 płaska łyżeczka mielonego kuminu
oliwa z oliwek
sól do smaku
1 łyżka arabskiej mieszanki przypraw dukkah*

Przygotowanie:
  1. Bób gotujemy w osolonej wodzie, maksymalnie 5 minut po wrzuceniu do wrzątku. Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Zdejmujemy skórkę.
  2. Cebulę i czosnek kroimy na mniejsze kawałki i wrzucamy do malaksera. Dodajemy bób i pozostałe składniki. Miksujemy na gładką masę.
  3. Gotową pastę przekładamy do miseczki i posypujemy mieszanką przypraw dukkah.


*Dukkah to arabska mieszanka przypraw. Nie wykluczone, że można kupić ją w sklepach z orientalną żywnością. Można zrobić ją samemu w domu. Przepis znajdziecie w drugim numerze Magazynu Gryz.

Instagram