Rillettes. Kaczka + cydr + tymianek

Rillettes z kaczki z cydrem i tymiankiem

Nogi kaczki utaplane w cydrze z tymiankiem dusiłam kilka godzin. Zapach, który unosił się nad kuchnią, doprowadzał momentami do szaleństwa. Głód tylko potęgował te doznania.
Rillettes to francuski specjał, coś pomiędzy smalcem, a pasztetem. Na grzance z dodatkiem konfitury z czerwonej cebuli sprawdzi się świetnie jako przystawka na przyjęcie. Można je włożyć jako farsz do pierogów, takich naszych swojskich, albo włoskich ravioli.


(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Rillettes z kaczki z cydrem i tymiankiem


Potrzebne składniki:
(na ok. 3 miseczki o średnicy 12 cm i gł. 3 cm)
6 udek z kaczki
500 ml cydru (półsłodkiego)
pół pęczka tymianku (albo nawet cały)
garść ziaren pieprzu
4 ziarna ziela angielskiego
3 liście laurowe
sól

Przygotowanie:

  1. Udka kaczki myjemy i suszymy. Nacieramy solą z obu stron. Zostawiamy na kilka godzin w lodówce.
  2. Układamy ją w brytfance skórą do góry. Dodajemy przyprawy i zioła – pieprz, ziele angielskie, liście laurowe i tymianek. Zalewamy cydrem.
  3. Wstawiamy do (koniecznie) zimnego piekarnika pod przykryciem i rozgrzewamy do 170°C. Pieczemy ok. 4 godzin. Zaglądamy ze dwa trzy razy czy wszystko w porządku.
  4. Wyjmujemy z piekarnika. Oddzielamy mięso od kości i skóry. Rwiemy na mniejsze kawałki. Wkładamy do słoików lub miseczek i dociskamy. Zalewamy tłuszczem powstałym w trakcie pieczenia. Odstawiamy do ostygnięcia i przechowujemy w lodówce.

Instagram