Caprese i wino

Sałatka z pomidorów, mozzarelli i bazylii
Soczyste pomidory, kremowa mozzarella i bazylia. Kolory włoskiej flagi. Klasyka. Sierpień to najlepszy czas dla pomidorów. Są teraz mięsiste i pełne smaku.


Gdy Jurek z bloga Winne Okolice zaproponował kolejne spotkanie blogerskie tym razem z winami Les Vignerons Ardéchois i te, które miało iść na pierwszy ogień, a mianowicie chardonnay, pomyślałam właśnie o caprese. I jak zobaczyłam pomidory u Marty Potoczek z bloga Leniwa Niedziela na jej Instastories. O rety jak one wyglądały! Szkoda, że miała ich mało i nie dała się namówić na odsprzedanie.

Czerwone i żółte. Małe i duże pomidory zestawiałam z mozzarellą z bawolego mleka oraz pesto z bazylli z dodatkiem pecorino. Orzeszki pinii zostawiłam w całości i posypałam dekoracyjnie.

Jakie wino do caprese?


Proste i typowo letnie. Ze sporą kwasowością, w myśl zasady kwas + kwas. Białe np. vermentino, soave, sauvignon blanc, greco di tufo czy falanghina. Będzie pasować również mniej beczkowe (albo w ogóle bez beczki) chardonnay. Choć tu podobno jak pisała Ewa Wieleżyńska lepsze będzie, jeśli mozzarellę zastąpimy burratą. Spróbujcie również różowe na bazie szczepu sangiovese.

Les Vignerons Ardéchois Terre d’Amandier Chardonnay 2016


To chardonnay, które częściowo dojrzewało w dębowych beczkach. Na początku wydaje się dość proste, ale po dłużej chwili otwiera się pokazując swoją złożoność. Jasne w barwie. Pachnie owocowo, kwiatowo i tostowo. W ustach zachowany dobry balans pomiędzy owocowością i kwasowością. Długi i mineralny finisz. Zestawione z caprese pięknie razem współgrało.

(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Sałatka Caprese


Potrzebne składniki:
(na 1 porcję)
2 plasterki dużego czerwonego pomidora
2 plasterki dużego żółtego pomidora
2 ciemnoczerwone pomidorki koktajlowe
2 żółte pomidorki daktylowe
kilka kuleczek mozzarelli di buffala
1 łyżka pesto z bazylli
1 łyżeczka oliwy z oliwek
kilka kleksów kremu balsamicznego
sól do smaku
garstka orzeszków piniowych
kilka listków bazylii do dekoracji

Przygotowanie:

  1. Pomidory układamy na talerzu lub miseczce. 
  2. Układamy kulki mozzarelli, przyprawiamy solą. 
  3. Skrapiamy oliwą i przybieramy kilkoma kleksami kremu balsamicznego. 
  4. Dodajemy pesto, liście bazylii i na koniec piniole. I gotowe! 

Wino otrzymaliśmy od importera Winice.eu, nie jest jeszcze dostępne w Polsce.

O wszystkich winach tego wieczoru możecie przeczytać u Jurka na blogu Winne Okolice. Ja sukcesywnie będę wrzucać przepisy na dania.  

A Wam jakie wino najbardziej pasuje do caprese? Piszcie w komentarzach.

Instagram