Sto lat Winicjatywo!

 

Wojciech Bońkowski MW

Jedenaście lat. Pamiętam to jak by to było wczoraj. Landing page w charakterystycznym, winicjatywowym kolorze. Idzie nowe. Wojtek Bońkowski MW odszedł wtedy z Magazynu Wino i założył portal Winicjatywa. Dziś to jeden z największych profesjonalnych portali o winie, z 650 tys. unikalnych użytkowników rocznie. 


(Jeśli czytasz ten wpis na innej stronie niż moja – uszanuj moją pracę i zamknij ramkę lub przejdź bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)


Winicjatywa to nie tylko portal z artykułami o winie, ale cała platforma pełna wielu (w)inicjatyw - spotkań, degustacji czy akcji charytatywnych. Tworzą ją ludzie z pasją do wina, jedzenia i dobrego życia.

 

W ubiegłą sobotę spotkaliśmy się w wine barze Łaskawość Tytusa na warszawskim Służewcu, aby świętować nie tylko jedenaste urodziny portalu, ale również zdobycie przez jego założyciela Wojtka Bońkowskiego tytułu Master of Wine, najbardziej prestiżowego odznaczenia w świecie wina. Tak prestiżowego, ż w tym zacnym gronie jest tylko 416 osób. Wojtek jest więc pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć ten winiarski Mount Everest. 

 

Wieczór rozpoczęliśmy późnym popołudniem od Master Class win musujących, które poprowadził – oczywiście nie kto inny – Wojtek Bońkowski MW. Wśród butelek, które mieliśmy okazję spróbować znalazły się m.in. 

 

Bardzo fajne prosecco Le Colture Prosecco Superiore Valdobbiadene Extra Brut Rive do Santo Stefano Gerardo 2021 od LeBarbatelle z aromatami białych kwiatów, gruszki i ziół. Bez nadmiernej kwasowości z lekką słoną nutą. 

 

Świetny polski musiak Blask Sto Brut Riesling 2021 z Winnicy Margaret z przyjemną kwasowością i nutami jabłka, grapefruita i cytryny. 

 

Bardzo fajna Cava Recaredo Corpinnat Relats de Viticultors 2019 od El Catador o surowym i mineralnym stylu. 

 

Pyszny Domaine Bott-Geyl Cremant d’Alsace Extra Brut Absolu od Roberta Mielżyńskiego – bogaty na podniebieniu o intensywnych aromatach orzechów i marcepanu z niuansami cytrusowymi i kwiatowymi.

 

Fantastyczny Lanson Champagne Brut Le Rose z Vininova z aromatami truskawek i żurawiny. Niezwylke elegancki na podniebieniu z cytrusowym finiszem.

 

I wreszcie wspaniały Reichsrat Von Buhl Sekt Blanc de Blancs Prestige Brut Rose 2014 od Vini e Affini. Ile tu się dzieje w kieliszku! Mamy tu aromaty wiśni i czerwonych porzeczek a na podniebieniu soczysty różowy grapefruit, maślany rogalik i cudowna wyraźna słona mineralność.


Musująca Winicjatywa


Jedenaście lat skończyła Winicjatywa 31 stycznia. Bardzo Wam dziękujemy, że byliście wśród 650 tys. rocznych unikatowych użytkowników. Bardzo się cieszymy, że możemy świętować kolejny raz dzisiaj z Wami z bąbelkami. – powiedział Wojtek Bońkowski MW.


Po Master Classie nastąpiło uroczyste szablowanie szampana przez Wojtka, które było jeszcze potem kilka razy powtarzane ku uciesze zgromadzonych gości. Wieczór wypełniały żywe rozmowy z przyjaciółmi i a także z nowo poznanymi osobami przy bąbelkach i śródziemnomorskich przekąskach.


Musująca WinicjatywaMusująca Winicjatywa

Musująca Winicjatywa

Musująca Winicjatywa

Musująca Winicjatywa

Musująca Winicjatywa

Jeszcze raz wszystkiego co najlepsze Winicjatywo – rozwijaj się, edukuj coraz to nowe pokolenia, inspiruj do działania. Sto lat.

 

W spotkaniu udział wzięłam na zaproszenie redakcji Winicjatywa.

 

#Reklama

 

Partnerami spotkania byli: Vininova, Lanson, United Beverages, Instytut Niemieckiego Wina. Wina dostraczyli również El Catador, Vini Affini, CEDC, Fine Wine, North Coast, oraz polscy winiarze.

Instagram