Pieczona dorada. Cytryna, tymianek i kolendra.


dorada, cytryna, tymianek, kolendra

Czasami weekendowe plany zmieniają się o 180 stopni. I tak też w piątkowy wieczór zostałam z niezaplanowaną rybą. Nie chcąc aby się zmarnowała, postanowiłam że ją upiekę. Szybko rzuciłam okiem po kuchni. Cytryna jest, tymianek jest. Może dodać kolendry i chilli? Czemu nie? Moździerz w ruch. Szast prast i do pieca. Pół godziny i smaczna kolacja gotowa.

Pieczona dorada z cytryną, tymiankiem i kolendrą

Potrzebne składniki:
1 dorada w całości, wypatroszona
2 plasterki cytryny
kilka gałązek świeżego tymianku
kilkanaście ziaren kolendry
pieprz świeżo mielony
sól
suszone chilli

Ziarna kolendry utłucz razem z suszonym chilli. Doradę wypłucz i wytrzyj ręcznikiem papierowym. Ponacinaj rybę w kratkę z obu stron. Natrzyj skórę i w środku solą, pieprzem i utłuczoną kolendrą z chilli. Włóż do środka plasterki cytryny i tymianek. Blaszkę do pieczenia posmaruj oliwą. Możesz użyć pędzelka aby dobrze rozprowadzić po całości. Ułóż na blaszce, wymaż w oliwie i odwróć na drugą stronę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do ok. 180 st. I piecz ok. 20-30 minut, w zalezności od wielkości dorady.
Podawaj z ulubionymi dodatkami. Ja podałam z sałatą dębową z suszonymi pomidorami w sosie vinegrette (bez musztardy) i ciepłą bagietką. Należy powielić czynności, w zależności od liczby osób, które zasiądą przy stole.

Instagram