Bodegas David MorenoWyobraź sobie, ze możesz sobie kupić beczkę wina zanim winogrona zostaną zerwane z krzaków. Przez cały proces dojrzewania, możesz odwiedzać swoje wino i sprawdzać jak się zmienia z upływem czasu. I nie musisz mieć własnej winnicy. Niemożliwe? Ależ skąd! W winnicy Davida Moreno jak najbardziej.

W miniony czwartkowy wieczór Kondrat Wina Wybrane zaprosił na kolejną degustację z cyklu 12/12. Producentem kwietnia był  David Moreno. Spotkanie prowadziła spokrewniona z właścicielem Lara Olarte.

David pochodzi z wioski Badaran (region Rioja, północna Hiszpania). Niedaleko stąd do Bilbao czy Saragossy, a także do klasztorów San Millan. To właśnie tutaj na przełomie 12 i 13 wieku zapisano pierwsze słowa w języku hiszpańskim.

W 1981 roku David Moreno, inżynier i syn piekarza, postanowił spełnić swoje marzenie o produkcji wina. Początkowo tylko skupował wino od pobliskich winnic i je butelkował. Później postanowił rozszerzyć działania. Obecnie winnica rozciąga się na 17 tys. metrach kwadratowych, pozwala wyprodukować 2 miliony litrów boskiego trunku. Rocznie sprzedają ok. 850 tys. butelek.

Winnica chętnie przyjmuje gości. Działa tutaj restauracja na ok. 80-90 osób. Specjalnością jest jagnięcina z grilla opalanego wysuszanymi pędami winorośli. W karcie znajdziemy również zupę ziemniaczaną z chorizo.

Jest także Klub Wina, do którego można dołączyć kupując beczkę (lub pół) boskiego trunku. Można do niej przyjeżdżać choćby codziennie (choć to chyba jednak przesada), przywieźć przyjaciół, jedzenie i pić z niej wino. Są miejsca i stoliki. Po wizycie beczka zostanie uzupełniona. Do momentu, aż dojrzeje. Potem dostaje się równo 252 butelki wina. Ba, nawet na wygląd i treść etykiety ma się wpływ. No, ale ile to kosztuje? 1.275 € za Crianzę, 1.930 € za Reservę i 3.940 € za Vobiscum. Co w przypadku Crianzy wychodzi ok. 21 zł za butelkę. Wcale nie tak dużo, jakby się mogło wydawać.

Wina od Moreno to przeważnie czerwone produkowane ze szczepów tempranillo i garnachy (z przewagą tego pierwszego jak na ta lokalizację przystało). Tempranillo to główny szczep w tym regionie, tak jak cabernet sauvignon we Francji czy sangiovese we Włoszech. Podczas degustacji mogliśmy spróbować pięciu – jednego białego i pozostałych czerwonych. Wina przypadły mi do gustu. Wszystkie były dobrze zbalansowane, z beczką jak lubię. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości.David Moreno Blanco Joven Rioja DOCa (32 zł)

Region: Rioja
Apelacja: DOCa Rioja
Szczepy: viura
Rocznik: 2013
Zawartość alkoholu: 12,5 proc.

Białe wino wytrawne. Jasna, żółta barwa ze złotymi refleksami. Aromaty owoców – jabłek i cytrusów a nawet ananasa. W smaku świeże i rześkie. Sprawdzi się na letni lunch na tarasie. Dobrze skomponuje się z delikatnymi przystawkami, owocami morza, warzywami czy świeżą pastą.

David Moren Tinto Madurado Rioja DOCa (32 zł)

Region: Rioja
Apelacja: DOCa Rioja
Szczepy: tempranillo (80%), garnacha (20%)
Rocznik: 2011
Zawartość alkoholu: 13,5 proc.

Czerwone wino wytrawne. Dojrzewało 6 miesięcy w beczce z dębu amerykańskiego. Intensywna, wiśniowa barwa. W nosie podobno aromaty leśnych owoców, nuty drewna i wanili. Niestety wino podano zbyt mocno schłodzone w niezbyt trafnych (bo cateringowych) kieliszkach, trudno było ocenić. W smaku jednak była wyczuwalna wanilia. Lekkie i dobrze zbalansowana kwasowość. Dobrze skomponuje się z ryżem, pastą, warzywami i delikatnym mięsem.David Moreno Crianza Rioja DOCa (39 zł)

Region: Rioja
Apelacja: DOCa Rioja
Szczepy: tempranillo (85%), garnacha (15%)
Rocznik: 2010
Zawartość alkoholu: 13,5 proc.

Czerwone wino wytrawne. Dojrzewało 12 miesięcy w beczce z dębu amerykańskiego. Intensywna, wiśniowa barwa. Mocniej zbudowane niż Tinto. Nos mocno wanilowy. Finisz za to fajnie owocowy. Dobrze zbalansowane. W tej cenie fajnie wino do codziennego picia. Będzie dobrze komponować się z czerwonym mięsem jak i warzywami. Dobre do picia solo.
David Moreno Reserva Rioja (56 zł)

Region: Rioja
Apelacja: DOCa Rioja
Szczepy: tempranillo (90%), garnacha (10%)
Rocznik: 2007
Zawartość alkoholu: 13,5 proc.

Czerwone wino wytrawne. Dojrzewało 24 miesiące w beczce z dębu francuskiego. Intensywna, wiśniowa barwa. Aromaty nieco mleczne, wyczuwalne kakao i palona kawa. Bardzo dobrze zbalansowane. Beczka wyczuwalna, ale nie dominuje. Dobrze zbudowane i okrągłe. Bardzo przyjemne na języku.

David Moreno Gran Reserva Rioja DOCa (85 zł)

Region: Rioja
Apelacja: DOCa Rioja
Szczepy: tempranillo (90%), garnacha (10%)
Rocznik: 2007
Zawartość alkoholu: 13,5 proc.

Czerwone wino wytrawne. Dojrzewało 30 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. Intensywna, rubinowa barwa. Aromaty korzenne czy wędzone, wyczuwalne kakao czy palona kawa. Mocne i dobrze zbudowane. Najbardziej złożone spośród tych co próbowaliśmy. Świetnie skomponuje się z dojrzałymi serami i dziczyzną.

Degustowałam na zaproszenie importera.

Instagram