Raviolo. Ricotta, szpinak i żółtko. Szparagi i szałwia.

raviolo, ricotta, szpinak, jajko

Zapragnęłam raviolo z płynącym żółtkiem od pierwszego kartkowania książki Antonia Carluccio Pasta. Czas mijał, a ja cały czas nie miałam odwagi. Niedawno jeden z uczestników Top Chefa przypomniał mi moje marzenie. Zakasałam rękawy, wzięłam mąkę i zabrałam się za wyrabianie ciasta. Z tego co zostało wypróbowałam maszynkę do makaronu i zrobiłam szybkie tagliatelle z oliwą, czosnkiem i chilli. Ale to już opowieść na kolejny post.


Raviolo z ricottą, szpinakiem i płynącym żółtkiem z białymi szparagami i szałwią

(Przepis oryginalny: Antonio Carluccio „Pasta” z drobnym własnym dodatkiem)


Potrzebne składniki:
(na 3 osoby)
ciasto
300g semoliny
3 żółtka jajek „zerówek”
szczypta soli
farsz
½ opakowania ricotty
100g szpinaku
Szczypta soli
szczypta gałki muszkatołowej
sos
6 białych szparagów
kilkanaście listków szałwii
½ szklanki białego wina
10g masła
oliwa z oliwek

Przygotowanie:

1. Usyp stożek z mąki, na środku zrób dołek i wbij do niego jajka. Przypraw solą. Wymieszaj przy pomocy widelca. Zagnieć ciasto. Wyrabiaj przez ok 10-15 minut, aż stanie się elastyczne. Jeśli będzie za mokre sprósz odrobiną mąki. Odstaw ciasto na co najmniej pół godziny.

2. W międzyczasie przygotuj farsz. Umyj szpinak i zblanszuj w gorącej, osolonej wodzie. Odcedź i przełóż do miski. Dodaj ricottę i przypraw solą i gałką muszkatołową. Dobrze wymieszaj. Przełóż farsz do specjalnego rękawka do nakładania lub zrób go samodzielnie używając torebki foliowej.

3. Podziel ciasto na trzy części i rozwałkuj, aż będzie bardzo cienkie. Wytnij dwa koła, jedno mniejsze drugie większe o ok. 1 cm.  

4. Nałóż farsz przy pomocy rękawka pozostawiając w środku trochę miejsca. W tak przygotowane gniazdko wbij żółtko. Przypraw solą. Zamknij raviolo przy pomocy większego koła. Gotuj pojedynczo w osolonej wodzie przez 3-4 minuty.

5. W tym czasie przygotuj sos. Obierz białe szparagi i podziel na mniejsze kawałki. Rozpuść masło z oliwą, dodaj szparagi i szałwię. Dodaj trochę białego wina. Duś aż szparagi zmiękną. Tak przygotowanym sosem polej raviolo tuż przed podaniem.

raviolo, szpinak, ricotta, jajko

raviolo, ricotta, szpinak, żółtko
Instagram