Jesienne nowości książkoweJesień zawsze obfituje w premiery nowych książek związanymi z kulinariami. Nowe książki Bartka Kieżuna, Laury Osęki, Łukasza Modelskiego czy Sylwii Majcher. Gdyby tak można było wziąć urlop i zaszyć się gdzieś z dala od trosk. W fotelu przy kominku. Z herbatą w kubku lub winem w kieliszku. Oto mój subiektywne, ach bardzo subiektywne, zestawienie tegorocznych jesiennych nowości. Smacznego!(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Polowanie na grzyby

Zofia Leszczyńska-Niziołek

„Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby? Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w Konopackich lasach i wszyscy jakimś cudem od razu się o tym dowiedzieli. Pamiętam to doskonale. Wciąż mam przed oczami majestatyczne sosny, mgły pasmami unoszące się nad wrzosowiskiem i błyszczące kapelusze podgrzybków. I nas, bezpardonowo zakłócających to misterium przyrody.” – tak Zofia Leszczyńska-Niziołek rozpoczyna swoją opowieść o leśnych skarbach. Od tamtej pory nie rozstaje się już z koszem i kozikiem. Polowanie na grzyby to na pierwszy rzut oka niezwykły poradnik jak nie zgubić się w lesie i rozpoznać te, które są jadalne i warto je wrzucić do garnka. Autorka jest certyfikowaną klasyfikatorką, więc to pewne, że zna się na rzeczy. W książce znajdziemy opisy tych najbardziej popularnych grzybów oraz tych mniej znanych. W sumie ponad 70 grzybów – tych jadalnych i tych, które lepiej omijać szerokim łukiem. Opowieściom towarzyszą piękne zdjęcia. Jeśli tak jak ja chcecie się dowiedzieć więcej jak powinno się zbierać grzyby to wymarzona dla nas książka. Polecam do poczytania wywiad Małgosi Minty z Panią Zofią w Wysokich Obcasach. (Już dostępna w księgarniach)

Jak nakarmić dyktatora

Witold Szabłowski

Bezwzględni i okrutni. Nieprzewidywalni i szaleni. Dyktatorzy. Znamy ich przede wszystkim od strony ich czynów, krwawo zapisanych na kartach historii. O tym co jedli i co lubili historycy już nie wspominają. Witold Szabłowski postanowił to zbadać. Udało mu się dotrzeć do kilku byłych kucharzy i porozmawiać z nimi. Zajęło mu to prawie cztery lata. Nie tak łatwo było ich skłonić do mówienia. Nierzadko musieli przysięgać milczenie pod groźbami śmierci. Praca kucharza najważniejszych ludzi w kraju to nie lada wyzwanie, ale też ogromna odpowiedzialność. Niezwykle ważne jest zaufanie i lojalność. Przecież przez żołądek najłatwiej jest dokonać zamachu stanu. W książce znajdziemy historie opowiedziane przez kucharzy Idina Amina, Saddama Husajna, Envera Hodży, Fidela Castro i Pol Pota. Czyta się miejscami lepiej niż niejeden kryminał. Lektura obowiązkowa. (Już w księgarniach).

Forma obfitości

Laura Osęka

Po sukcesie Miski Szczęścia przyszedł czas na Formę Obfitości. Jedno naczynie, w którym przygotowujemy lub serwujemy posiłek to już znak rozpoznawczy Laury. Tym razem pod warsztat poszła forma do pieczenia. Jedna blacha, a tyle radości i obfitości. W książce zajdziemy szereg prostych przepisów, gdzie królują warzywa i owoce. Czasem też ryba. Sama autorka przyznaje, że nie jest to typowa książka wegetariańska czy wegańska, a mięsożercy też znajdą w niej coś dla siebie. Od razu po pierwszym przekartkowaniu zapisałam kilka przepisów do wypróbowania np. zapiekany łosoś z brukselką, gratin z kalarepy i ziemniaków, czy pieczona cebula z orzechami. Forma Obfitości to też piękne zdjęcia, które ponownie robił Jarek Roger Berdak. (Książka już w księgarniach)Portugalia do zjedzenia 

Bartek Kieżun

Na wieść o nowej książce Bartka bardzo się ucieszyłam. A jak się dowiedziałam ze będzie tym razem o Portugalii ucieszyłam się podwójnie. Bo jest ona bliska mojemu sercu. Byłam już kilka razy i na pewno zamierzam jeszcze do niej wrócić. Poprzednią książkę Bartka Italię przeczytałam z ogromną przyjemnością. Nikt tak jak on nie potrafi snuć opowieści łącząc w sobie kulturę, sztukę i jedzenie. Portugalia do zjedzenia opierać się będzie na tej samej koncepcji - każdy przepis poprzedzony będzie opowieścią z danego miejsca - pełną anegdot czy adresów wartych zobaczenia lub spróbowania. Już się nie mogę doczekać aż będę mogła zasiąść w fotelu i zanurzyć się w lekturze. Czas zaopatrzyć się w jakąś dobrą tourigę. Jesień nastała za oknem. (Premiera: 2 października)

Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek

Łukasz Modelski

Droga przez mąkę to już kultowa audycja w radiowej Dwójce prowadzona przez Łukasza Modelskiego. Książka, która już w tym tygodniu ujrzy światło dzienne to zapis najciekawszych rozmów o literaturze i kuchni. „To jest crème de la crème, śmietanka zebrana z powierzchni siedmiu lat audycji.” – powiedział autor w Poranku Dwójki. Opis na okładce tylko rozpala zmysły i powoduje pragnienie jak najszybszego zatopienia w lekturę. „Co jada szatan u Bułhakowa? Jak gotuje Julian Barnes? Czy przy politycznych dysputach lepiej sprawdza się piwo smichovskie Jaroslava Haška, a może czerwone wino Rolanda Barthes’a? Upodobania kulinarne tajnych agentów, zarówno u Iana Fleminga, jak i Umberto Eco, mogą zadziwić. Za to postacie Hrabala hołdują raczej tradycyjnym przysmakom. Ernest Hemingway i Francis Scott Fitzgerald dzielą się pulardą z truflami, Charles Dickens je ostrygi od ulicznego sprzedawcy, a Miguel de Cervantes i Jan Potocki wspólnie podziwiają kastylijskie duszone mięso z warzywami.” Ja już się nie mogę doczekać. (Premiera: 2 października)

Wykorzystuje nie marnuję. 52 wyzwania zero waste

Sylwia Majcher

Zero waste to idea w obecnym czasach niezwykle potrzebna. Ale też niezwykle trudna do realizacji. Mamy tylko jedną planetę i jeśli będziemy marnować jedzenie ją doszczętnie zaśmiecimy nie będziemy mieli jak żyć. Jeśli nie zaczniemy działać teraz za kilkadziesiąt lat obudzimy się w świecie, z którego nie będzie powrotu. To wymaga diametralnej zmiany naszych nawyków. Od dawna w kuchni staram się być less waste natomiast do zero jeszcze mi trochę brakuje. Dlatego chętnie sięgnę po nową książkę Sylwii i nauczę się wprowadzać tę idee w swoim domu. W książce znajdziemy wywiady z ekspertami (psychologami, wykładowcami, aktywistami), przydatne porady i ciekawe rozwiązania na czas podróży, podczas codziennych dni w pracy, w domu, w kuchni, w szkole. Znajdziemy tu również przepisy na smaczne dania sezonowe i podpowiedzi, jak gotować, aby niczego nie zmarnować. (Premiera: 16 października)

Co jeszcze czeka nas tej jesieni w księgarniach?  • Ugotuj sobie szczęście. Jak Duńczycy Caroline Fleming z przepisami duńskiej kuchni (Wydawnictwo Filo, już w księgarniach)
  • Nakarm swój mózg Delii McCabe – pełna przepisów, porad i sztuczek, dzięki którym nasz mózg będzie zdrowy i gotowy do efektywnej pracy (Wydawnictwo Buchmann, premiera: 2 października)
  • Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty Marii Iwaszkiewicz, w której autorka przywołuje smaki dzieciństwa. Opowiada, co się jadło, z kim i w jakich okolicznościach. (Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, premiera 2 października)
  • Wege Jamiego Olivera, Tym razem, czerpiąc inspiracje z kuchni świata, przygotował zbiór przepisów na oryginalne i nieskomplikowane potrawy z warzywami w roli głównej (Wydawnictwo Insignis, premiera: 16 października)
  • Ramen. Zupa szczęścia i miłości Tove Nilsson, to kilkadziesiąt przepisów na kultową już nad Wisłą i nie tylko zupę. (Prószyński Media, premiera 22 października)
  • Suszonki. Zachowaj smak na dłużej – Terresy Marone, jak czytamy na stronie książka to niezbędnik dla wszystkich, którzy chcą uzupełnić spiżarnię, zachować nadwyżkę produktów z własnego ogrodu lub przyszykować się do wyjazdu na kemping, wyprawę górską czy daleką podróż. (Wydawnictwo Zwierciadło, premiera 30 października)
  • Beauty Food. 85 przepisów dla zdrowia i urody Marii Ahlgren, szwedzkiej redaktorki piszącej m. in. dla Elle. To 85 przepisów, które mają wpływ na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. (Prószyński Media, premiera 5 listopada)
  • Ambasada Śledzia Marty Sawickiej-Danielak i Filipa Danielaka, w której autorzy opowiadają historie śledzia, żarty i anegdoty oraz oryginalne przepisy. (Wydawnictwo Zwierciadło, premiera 20 listopada).

Instagram