Dynia + por + chili


dynia, pro, chili

Tego połączenia nie znajdziecie w biblii u Niki Segnit. Jest dynia i chili. Ale dynia i por? I do tego chili? Trzy składniki (nie licząc oliwy i soli), a tyle radości. Przyznaję się, nie ja na nie wpadłam. I zapewne kolega z pracy, Andrzej, u którego to podpatrzyłam, też dowiedział się od kogoś innego. To banalnie prosty przepis, który zrobicie w przysłowiowe 15 minut. 


(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Duszona dynia z porem i chili


Potrzebne składniki:
kawałek dyni 
biała cześć średniego pora 
solidna szczypta płatków chili 
solidny chlust oliwy z oliwek
sól do smaku
chlust wody (lub białego wina)

Przygotowanie:
  1. Dynię kroimy w całkiem grubą kostkę (na ile jej kształt na to pozwoli), pora dzielimy na pół i kroimy w półplasterki. 
  2. W garnku rozgrzewamy oliwę, dodajemy chili i pora. Jak już porządnie zmięknie dodajemy dynię. Przyprawiamy solą. Mieszamy. 
  3. Dodajemy chlust wody albo białego wina, jeśli macie akurat otwarte. Zmniejszamy temperaturę i przykrywamy. Niech dusi się ok 15 minut. I gotowe.


Tak przygotowana dynia sprawdzi się jako dodatek do dań, może też być podstawą do zrobienia zupy dyniowej (wystarczy zalać bulionem i zmiksować) albo trochę podziabać widelcem i wykorzystać jako sos do makaronu. Możliwości jest naprawdę dużo. 

Instagram