Winna Chorwacja


Chorwacja. Kraj tysiąca wysp na morzu Adriatyckim. Mekka wakacyjna wielu Polaków, bo łatwo dojechać do niej swoim samochodem. Słynie z pięknych widoków, dobrej kuchni i gościnności, ale nie koniecznie jakościowego wina. Jest to jednak teraz bardzo krzywdzący stereotyp, bo chorwackie wina mocno zyskują w ostatnich latach na jakości. Na próżno jednak szukać ich na naszych półkach sklepowych. To duży błąd, co pokazało niedawne spotkanie zorganizowane przez Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce  (@croatiafulloflife) we współpracy z Fermentem.

Dziś Chorwacja liczy 21 tys. ha winnic w różnorodnych strefach klimatycznych – od typowo kontynentalnych do gorących śródziemnomorskich. Uprawia się tu winorośl z wielu odmian międzynarodowych, ale również z 39 odmian endemicznych. Podczas spotkania, które poprowadził Tomasz Prange-Barczyński, mieliśmy okazję spróbować 10 win od czołowych chorwackich producentów. Degustacja była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Zdecydowanie w pozytywnym znaczeniu. Nie spodziewałam się, aż tak wysokiej jakości zaprezentowanych win. 

fot: PHOTOholic.pl/CNTB


Tomac Plešivica Brut Pinot Noir Rosé

Tomac to rodzinna winnica w regionie Bregovita Hrvatska (na zachód od Zagrzebia). To jednej z najlepszych producentów bąbelków w kraju. Region Plešivica charakteryzuje się dośc chłodnym klimatem, stąd to idealne miejsce na wina musujące. To rose robione jest metodą saignee, w której jedną część winifikowano w kontakcie ze skórkami. Dzięki temu wino ma intensywnie rubinowy kolor. Pachnie delikatnie czerwonymi owocami (truskawki i wiśnie). Usta rześkie, z fajną kwasowością, aromatami malin i grapefruita, z lekko pikantnym finiszem. Świetne na aperitif.

Kabola Malvazija Istarska 2021

Winnica Kabola położona jest na północno-zachodnim półwyspie Istria na wysokości 275 m n.p.m., z jednej strony z widokiem na Alpy i Dolomity, a z drugiej na bujną zieleń dziewiczej przyrody i piękną morską panoramę. Gleba składa się głównie z gliny i jest bogata w margiel. Ta malwazja z półwyspu z Istria powstała w amforach. Mamy tu wino mocno aromatyczne - nos otwiera się kwiatem akacji, nutami świeżego jabłka, skórki limonki i liści mięty. Na podniebieniu cytrusowe akcenty, przyjemna kwasowość i słony finisz. Niezwykle czyste, harmonijne i bardzo pijalne. Producent poleca do prosciutto z Istrii, risotto z krewetkami czy pasty z truflami. Tomasz natomiast poleca do wszelakich owoców morza.

Krajančić Intrada Pošip Korčula 2020

Szczep Pošip to gwiazda numer jeden wyspy Korčula. Właśnie dzięki Luka Krajančić. To on sprawił, że jest to najbardziej obiecująca biała chorwacka odmiana autochtoniczna. Jak pisze Maciej Świetlik na WinicjatywieLuka Krajančić, to człowiek o skromnym usposobieniu, a zarazem imponujący posturą, jak przystało na Dalmatyńczyka. Jego etykiety prezentują różne style tej – uniwersalnej, jak się okazuje – odmiany, a rezultaty za każdym razem są mistrzowskie. Co więcej, należy on do tych twórców, którzy potrafią w winach, poza bezbłędnym poziomem technicznym, zawrzeć dodatkowy autorski wymiar. Krajančić ze swoim poetyckim usposobieniem i umocowaniem w historii regionu tworzy wina wybitne, które w pełni można docenić chyba tylko w miejscu ich powstania.” Wino, które mam okazję spróbować, jest bardzo aromatyczne i przypomina nieco węgierskiego furminta. W nosie przyprawy, rumianek i zioła. Usta mocno wytrawne, z wyraźną kwasowością. Dobrze zbudowane, pełne i nieco oleiste. Będzie pasować idealnie do tłustych ryb i drobiu.

Krauthaker Mitrovac Graševina 2020

Vlado Krauthaker, tro człowiek instytucja. Jak pisze Tomasz w książce „Europa na winnych szlakach”, to jeden z najpoważniejszych producentów w całej Chorwacji, w Kutjevie uważany za prawdziwego ojca chrzestnego graševiny. Mitrovac to miejscowe cru. Rosnąca tu graševina liczy sobie co najmniej 30 lat i więcej. Vlado zbiera ją tu dwa tygodnie później niż w innym siedlisku. Wino jest świeże, w nosie obfituje w owoce z nutami kwiatowymi, ciepłe na podniebieniu, delikatnie zaokrąglone, harmonijne, zwarte. Piękny, lśniący, kryształowy kolor żółtej słomy, dość intensywny aromat, który kojarzy się ze świeżymi jabłkami i brzoskwiniami, sugerując również kwiaty polne. Smak jest żywy z dobrą kwasowością na finiszu z przyjemną łagodną goryczką charakterystyczną dla tej odmiany wina. Producent poleca je do makaronu z sosem warzywnym, owoców morza, risotto z rybą lub cielęciną, czy do gotowanej ryby.

Kosovec Škrlet Selekcija 2017

Nazwa szczepu pochodzi od szkarlatyny – zielone winogrona mają różowe kropki na skórce. Bursztynowa wersja Škrlet pokazuje, jak daleko zaszedł Ivan Kosovec w poszukiwaniu doskonałości, aby wydobyć ze szczepu to co najlepsze. Winogrona poddane zostały trzy tygodniowej maceracji. Wino było fermentowane w małych otwartych zbiornikach ze stali nierdzewnej o pojemności 900 litrów bez kontroli temperatury, leżakowane w zbiorniku ze stali nierdzewnej, bez klarowania, bez filtrowania. To doskonałe orzeźwiające wino o dobrej kwasowości, świetnej równowadze i wysokiej mineralności w połączeniu z pięknym nosem przypominającym kwiaty łąkowe, miód, lipę, z lekką nutą lekkich przypraw i cytrusowym finiszem. Nos czysty i świeży, ale miękki i elegancki. Będzie pasować do białego mięsa, wieprzowiny czy gęsi.

Testament Opole 2019

Winnice Testament znajdują się w północnej Dalmacji, w bezpośrednim sąsiedztwie średniowiecznego miasta Šibenik. Panuje tu niepowtarzalny klimat. W rejonie Šibenika winogrona muszą mierzyć się z przeciwnościami natury. To czuć w winie, w intensywnym i głębokim kolorze oraz w intensywnym smakach i aromatach. Wyjątkowe różowe wino powstało z winogron ze szczepów Pošip i Babić. Opolo oznacza wino różowe. Pachnie brzoskwinią i polnymi kwiatami. Bardzo przyjemna kwasowość i dobra struktura. Oleiste i mineralne. Zdecydowanie będzie pasować do ryb.

Bibich Riserva R5 2018

Misją Alena Bibića jest wyniesienie win ze Skradinu do międzynarodowej rangi. Mamy tu wino z odmian debit, maraština, pošip, pinot gris i chardonnay. Dojrzewało 12 miesięcy w beczkach dębu amerykańskiego. Nos maślany, tostowy z aromatami wanilii. Dobrze zbudowane, o zaokrąglonym smaku, gładkie. Dobra kwasowość i oleistość. Beczka subtelna. Spokojnie może poleżeć jeszcze kilka lat.

Coronica Gran Teran 2017

Coronica to rodzinna, butikowa winnica położona we wsi Koreniki na Istrii. Ich historia to wiele pokoleń, tradycji i terroir. Moreno Coronica jest cenionym chorwackim winiarzem, znanym z silnego przekonania, że szczep teran może być świetny sam w sobie, bez konieczności bledowania go z innymi szczepami. Gran Teran jest prawdopodobnie najlepszą odsłoną tego szczepu na Istrii. Wino wyprodukowane w 100% z winogron Teran, produkowane tylko w latach, kiedy winogrona są najwyższej jakości. W rezultacie wino jest bogate, dobrze zbalansowane, o dobrym potencjale starzenia. W nosie znajdziemy aromaty czerwonych wiśni, konfitury śliwkowej i suszonych ziół śródziemnomorskich, a na podniebieniu też inne ciemniejsze owoce, takie jak jeżyny i trochę wędzonego tytoniu. Mocnej strukturze i dobrze zaokrąglonym taninom towarzyszy świeża kwasowość, która nadaje winu elegancji.

Tomić Plavac Mali 2017

Andro Tomić mocno wierzy, że Hvar ze swoimi autentycznymi odmianami, klimatem i wyjątkową lokalizacją winnic może odzyskać dawno utraconą reputację w świecie wina. Kontynuuje on 150-letnią tradycję rodzinnego winiarstwa. Jego legendarne wina, takie jak „1991”, udowodniły wysoki potencjał rodzimej odmiany Plavac Mali i utorowały drogę do odrodzenia winiarstwa i uprawy winorośli w regionie. Mamy tu typowe dla odmiany aromaty ziemi, śliwki i ciemnych jagód. Krótkie starzenie w dębowych beczkach, nadaje winu dyskretne nuty drewna, kawy i przypraw. Do jagnięciny jak znalazł.

Kiridžija Dingač 2018

Kiridžija jest obecny na chorwackiej scenie winiarskiej od dawna. Niestety jest stosunkowo mało znany na szerszym rynku ze względu na bardzo małą produkcję. Jego zbiory wystarczają na produkcję ok. pięciu tysięcy butelek. Srednia wieku winorośli to 25 lat. Kiridžija Dingač to wysokiej jakości, wytrawne, czerwone wino ze znanej rodzimej odmiany Plavac mali z półwyspu Pelješac na południowym wybrzeżu Chorwacji i jego mikrolokalizacji Dingač. Leżakowane w węgierskich dębowych beczkach, których używa Vedran, odróżnia jego wina od standardowych slawońskich lub francuskich beczek używanych przez innych. Mamy tu wino gęste i skoncentrowane. Nuty mięty i jagód. W ustach pełne z miękką konsystencją. Nuty czekolady, śliwki i tytoniu. Piękne, dojrzałe wino.

Degustowałam na zaproszenie organizatorów. Wina nie są dostępne w Polsce.

fot.:PHOTOholic.pl/CNTB

fot.:PHOTOholic.pl/CNTB

Instagram