Tapas fiesta!


zielone hiszpańskie papryczki


Hiszpania od zawsze była bliska mojemu sercu. Pierwszy raz byłam, gdy miałam naście lat. Na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Podróż była bardzo męcząca – autokarem przez kilka krajów. 36 godzin. Nie stać nas było wtedy na samolot. Potem wielokrotnie wracałam, zarówno na kontynent jak i wyspy – Baleary czy Kanary. W tym roku ponownie się wybieram w okolice tego pierwszego wyjazdu – pod Barcelonę.

Gdy Jurek z Winne Okolice zaproponował kolejne spotkanie naszego klubu degustacyjnego i hiszpańskie wina z winnicy Anecoop, wybór menu był oczywisty. Hiszpańskie tapas. W menu znalazły się zarówno klasyki jak i moje wariacje na temat. Wszystkie zaprezentowane wina bardzo mi smakowały i nadzwyczaj świetnie sparowały się z daniami. Moim faworytem był Venta del Puerto Nº 18 2013, który genialnie połączył się z aromatycznymi policzkami wołowymi w gęstym sosie z czekoladą.


W degustacji udział wzięli – ja w roli szefowej kuchni, Jurek z bloga Winne Okolice (to od niego pochodzą wszystkie poniższe cytaty) w roli sommeliera oraz goście Ania z bloga Kuchennymi Drzwiami, Kamila z Ugotowane Pozamiatane i Emilia ze Stowarzyszenia Kobiety i Wino.

(Jeśli czytacie ten wpis na innej stronie niż moja – uszanujcie moją pracę i zamknijcie ramkę lub przejdźcie bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)



Apperitif:  Reymos Brut Bodegas Anecoop, wino musujące z okolic Walencji. „Niezbyt intensywne bąble unosiły nad winem aromaty gałki muszkatułowej, kwiatów oraz moreli. W smaku wino zdecydowanie wytrawne, choć silne nuty owocowe, tak charakterystyczne dla szczepu muscatel, dało iluzje słodyczy tego wina.”

krewetki z patelni


Krewetki z czosnkiem i pimentonem


Potrzebne składniki:
30 surowych krewetek
Sok z 1 cytryny (lub 2 limonek)
1 szczypta płatków chilli
2 duże ząbki czosnku
2 łyżeczki pimentonu (hiszpańskiej papryki wędzonej w proszku)
Solidny chlust oliwy z oliwek
Garść posiekanej natki kolendry

Przygotowanie:
  1. Krewetki obieramy z pancerzyków pozostawiając ogonek (pancerzyki można zachować do gotowania wywaru rybnego). Przyprawiamy solą i płatkami chillli. Dodajemy plasterki czosnku, skrapiamy sokiem z cytryny (lub limonki) i oliwą. Mieszamy aż składniki się połączą. Odstawiamy do lodówki na co najmniej godzinę.
  2. Smażymy na patelni, aż zrobią się różowe. Przyprawiamy pimentonem i posypujemy natką kolendry.
  3. Podajemy z dobrej jakości pieczywem.


zielone hiszpańskie papryczki


Pimentos de padron


Potrzebne składniki:
800 g zielonych papryczek
oliwa z oliwek
Sól gruboziarnista

Przygotowanie:
  1. Papryczki myjemy i wyruszamy. 
  2. Rozgrzewamy oliwę w dużym rondlu (albo w woku). 
  3. Wrzucamy papryczki i smażymy aż zmiękną. 
  4. Przed podaniem posypujemy grubo ziarnistą solą.


Wybór wina: Unsi Terrazas Blanco 2017 Bodegas Anecoop. To białe wino powstałe ze szczepu garnacha blanca. „Wino dojrzewa cztery miesiące na osadzie w beczkach z dębu francuskiego, dając nuty białych owoców i cytrusów zawarte w przyjemnej, oleistej, lekko maślanej strukturze wina. (…) Do tego wina znakomicie pasujące krewetki w sosie z pimenton w towarzystwie zielonych papryczek pimentos de padron. Krewetki świetnie przyrządzone o zaskakująco mięsnym smaku w połączeniu z lekkimi papryczkami i bardzo dobrym winem dały niezapomniane wrażenie”



Pinxtos z foie gras i gruszką w winie


Potrzebne składniki:
80 g pate z foie gras
kilka plasterków gruszki marynowanej w winie
bagietka

Przygotowanie:
  1. Bagietki kroimy na kromki i opiekamy (np. w tosterze). 
  2. Każdą smarujemy pate z foie gras, układamy plasterek marynowanej gruszki i „spinamy” wykałaczką.



Pinxtos z boczniakami i serrano


Potrzebne składniki:
200 g boczniaków
1 cebula pokrojona w kostkę
Kilka gałązek tymianku
1 ząbek czosnku
½ łyżeczki melasy z granatów
solidny chlust oliwy
sól i pieprz
szynka serrano
bagietka

Przygotowanie:
  1. Boczniaki dzielimy na mniejsze kawałki. 
  2. W rondlu na oliwie podsmażamy cebulę, aż zmięknie. 
  3. Dodajemy czosnek i tymianek. Dodajemy grzyby. Mieszamy. 
  4. Podlewamy solidnym chlustem białego wina. Dusimy, aż boczniaki zmiękną. Przeprawiamy solą i pieprzem. 
  5. Na koniec skrapiamy melasą z granatów. 
  6. Bagietki kroimy na kromki i opiekamy (np. w tosterze). Na grzankach układami grzyby i plastry szynki serrano.

 
Oliwki + papryczki guindilla + anchois


Potrzebne składniki:
zielone oliwki bez pestek
papryczki guindilla
fileciki anchois

Przygotowanie:

Na wykałaczki nadziewamy najpierw jeden koniec anchois, następnie oliwkę i drugi koniec filecika. Na koniec dokładamy papryczkę guindilla.

Wybór wina:

Los Escribanos 2015 Bodegas Anecoopto wino pochodzące z DO Valencia wyprodukowane w 85% z winogron ze szczepu monastrell oraz w 15% z winogron ze szczepu garnacha tintorera. Winogrona pochodziły z 40-i 60-letnich winorośli, są więc traktowane jako “stare krzewy”. Wino daje wyraziste nuty dojrzałych czerwonych owoców i ziół. W smaku wyważona owocowość z kwasowością, nuty mineralne i balsamiczne. Długi, aksamitny finał jest niezwykle przyjemny.”

3 in One 2017 Bodegas Anecoop „to z kolei wino zupełnie różne stylistycznie od swego poprzednika, choć pochodzące z tej samej apelacji DO Valencia. Wino wyprodukowane ze szczepów syrah, garnacha tintorera i tempranillo jest dużo intensywniejsze w wyrazie. Silny aromat dojrzałych owoców śliwki i czereśni łączy się z kwiatowymi akcentami fiołka oraz nutami dymnym. W smaku wino zbalansowane, jedwabiste, ale jednocześnie ekspresyjne.”

Oba wina były bardzo dobre, ale to Los Escribanos wygrał tą „konkurencję”.



Chorizo w cydrze


Potrzebne składniki:
1 pętko surowej kiełbasy chorizo
100 ml cydru

Przygotowanie:

Chorizo kroimy w plasterki i podsmażamy na patelni. Wlewamy cydr i dusimy, aż kiełbasa dojdzie. Podajemy z bagietką.

Wybór wina: Venta del Puerto Nº 12 2016 Bodegas Anecoop „to wino z “górnej półki” Bodega Anecoop. Kupaż szczepów cabernet sauvignon, tempranillo, merlot i syrah, dojrzewający 12 miesięcy w beczkach z dębu amerykańskiego, dał w efekcie wino o sporej koncentracji, aromatach dojrzałych czerwonych owoców, wanilii i cydru. W smaku niezwykle zbalansowane, gdzie owocowość przechodzi w kwasowość, a całość jest wykończona nutami mineralnymi, drobnymi taninami i pikantną końcówką.”


Policzki wołowe w winie i czekoladzie


Potrzebne składniki:
1 kg policzków wołowych
1 marchew
2-3 łodygi selera naciowego
1 pietruszka
2 cebule
750 ml czerwonego wina
500 ml bulionu wołowego
1/2 tabliczki ciemnej czekolady (90% kakao)
tymianek
6-7 suszonych śliwek
1 mała puszka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka soli
2 ząbki czosnku

Przygotowanie:
  1. Policzki czyścimy z tego co nam nie pasuje. Kroimy na mniejsze kawałki. Podsmażamy na patelni z każdej strony. Przekładamy do garnka typu casserole. 
  2. Na tej samej patelni podsmażamy cebulę, aż zmięknie. Zalewamy odrobina gorącej wody i zbieramy te wszystkie smakowite drobinki z patelni. Przelewamy do garnka. 
  3. Pokrojone warzywa wrzucamy do garnka. Dodajemy śliwki, połamaną czekoladę, czosnek, tymianek. Przyprawiamy solą i pieprzem. Zalewamy winem i bulionem.
  4. Wstawiamy po przykryciem do rozgrzanego piekarnika do 170 stopni C i dusimy 3 godziny. 
  5. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika, wyjmujemy wszystkie kawałki mięsa i pozostałe warzywa biedujemy na gładki sos. 
  6. Wkładamy mięso z powrotem i dusimy w piekarniku jeszcze godzinę.
  7. Serwujemy z dobrej jakości pieczywem.


Wybór wina: Venta del Puerto Nº 18 2013 Bodegas Anecoopto wino ze szczepów cabernet sauvignon, tempranillo, merlot i syrah dojrzewające 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. W efekcie dało to wino o aromatach ciemnych owoców, akcentami czekolady, czarnego pieprzu i tytoniu. W smaku ciemne owoce przechodzą w lekkie nuty mięty, choć nadal pojawiają się nuty czekolady. Wino aksmaitne, dojrzałe, bardzo długie i złożone. Wraz z otwieraniem się w kieliszku pojawiały się nuty drewniane i balsamiczne.”

hiszpański budyń


Flan


Potrzebne składniki:
500 g cukru
720 ml pełnotłustego mleka
2 kawałki skórki z cytryny
1 szczypta soli
6 dużych jajek „zerówek”
2 żółtka
½ łyżeczki ekstraktu z wanilii

Przygotowanie:
  1. Zaczynamy od zrobienia karmelu. Wsypujemy 200 g cukru na suchą patelnię i podgrzewamy. Obserwujemy i jeśli zaczyna brązowieć pod spodem – mieszamy. Gdy karmel będzie już gotowy wlewamy go na dno foremki.
  2. W rondlu podgrzewamy mleko z dodatkiem reszty cukru, wanillii, skórki z cytryny.  Czekamy, aż cukier się rozpuści, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy do ostudzenia.
  3. W misce miksujemy jajka na gładką masę.
  4. Z mleka wyjmujmy skórkę cytrynową i łączymy z go z masą jajeczną. Tak przygotowaną miksturę wlewamy do wcześniej przygotowanej foremki z karmelem na dnie.
  5. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Foremkę wstawiamy do drugiej, więkzej foremki wypełnionej wodą.
  6. Pieczemy ok 50 minut, w zależności od posiadanego piekarnika. Flan będzie gotowy, gdy masa stężeje i będzie miała konsystencję galaretki. Studzimy i wstawiamy do lodówki.
  7. Przekładamy na talerz tuż przed podaniem.


Wybór wina: Castillo de Chiva Mistela Moscatel – słodkie wino „o aromatach owoców cytrusowych i białych kwiatów. Wino mimo swej słodyczy bardzo przyjemne w piciu dzięki sporej kwasowości, zaś nuty smakowe owoców winogron ciekawie współgrały z deserem.”

Instagram