Risotto primavera + Weingut Friedrich Silvaner

risotto, groszek, szparagi, dymka, silvaner

Trudno się rozstać. Niestety to już ostatni weekend kiedy możemy cieszyć się szparagami. Gdy w ręce trafił mi niemiecki silvaner postanowiłam po raz ostatni w tym sezonie połączyć je razem w parę. Wzięłam ryż, szparagi, młody groszek i dymkę. Powstało pyszne risotto primavera. Wino doskonale uzupełniło danie.


Silvaner to szczep wręcz stworzony do szparagów (za blog Tomka Prange-Barczyńskiego, Winicjatywa). Wina z niego mają zazwyczaj średnią budowę i kwasowość, oraz często pojawiają się  nuty ziołowe czy trawiaste. Ten, który trafił w moje ręce, pochodzi z winnicy Weingut Friedrich (Weingut Friedrich 2015 Silvaner QbA Weisswein trocken, 1 litr, 45 zł, Jung & Lecker). W winie dominują nuty jabłkowo-gruszkowe, w nosie jak i smaku. Jest lekkie i orzeźwiające. Jest w nim trochę nut mineralnych, ale nie są one aż tak mocno wyczuwalne. Do risotto ze szparagami sprawdziło się świetnie. Dodatkowo wlałam je również do środka, co dopełniło jego smak i to połączenie.

silvaner, friedrich, jung&lecker


Gdy zabraknie szparagów, dodajcie więcej groszku. Wtedy możecie podać inne wino np. np. Soave, niebeczkowego Chardonnay, Chablis czy Prossecco (za winerist.com i matchingfoodandwine.com).

(Jeśli czytasz ten wpis na innej stronie niż moja – uszanuj moją pracę i zamknij ramkę lub przejdź bezpośrednio na bloga. Bardzo dziękuję!)

Wiosenne risotto ze szparagami, zielonym groszkiem i dymką (risotto primavera)


Potrzebne składniki:
(na 4 osoby)
250 g ryżu arborio
½ pęczka zielonych szparagów
200 g zielonego groszku w strączkach
3-4 łodygi młodej dymki (sam szczypior)
200 ml białego wina
800 ml bulionu warzywnego lub wołowego
sól do smaku
100 g startego parmezanu
50 g masła
solidny chlust oliwy z oliwek

Przygotowanie:
  1. Zielony groszek łuskamy. Z zielonych szparagów odłamujemy końcówki i kroimy na plasterki o grubości ok. 0,5 cm, główki pozostawiamy w całości. Szczypior od dymki siekamy drobno.
  2. W jednym garnku podgrzewamy bulion, w drugim oliwę. Do tego drugiego wrzucamy surowy ryż i dobrze mieszamy, aż każde ziarenko utapla się w oliwie.
  3. Wlewamy białe wino. Mieszamy, aż ryż je wchłonie.
  4. Zaczynamy dolewać bulionu po jednej łyżce wazowej cały czas mieszając. Powtarzamy czynność, aż ryż wchłonie daną porcję płynu.
  5. W między czasie w połowie gotowania, tj. po 10 minutach, dodajemy szparagi. Po kolejnych siedmiu dodajemy groszek.
  6. Zdejmujemy z ognia, dodajemy masło, parmezan i szczypior. Dobrze mieszamy.
  7. Niezwłocznie podajemy.
groszek, szparagi, dymka, silvaner

Wino otrzymałam od importera. 

Instagram